Pilotlardan fazla çalışma tepkisi

Avrupalı havayolu şirketlerinde çalışan pilotlar, uzun çalışma saatlerinin "hayatları tehlikeye attığı" gerekçesiyle protesto gösterileri düzenledi.

Image caption İngiltere'deki pilotlar, yasalarca yasaklanmış olduğu için eyleme katılamadı.

AB'nin merkez binası ile Avrupa çapındaki 22 havaalanında pilotlar, üzerine sigara paketlerindeki sağlık uyarılarına benzer uyarılar basılmış sahte uçuş kartları dağıttı.

Avrupa havacılık sendikaları, azami uçuş sürelerini düzenleyen mevcut kuralların güvenliğe aykırı olduğunu, kazaların yüzde 15'inin aşırı yorgunluktan kaynaklandığını söylüyor.

Pilot dernekleri de AB'nin Avrupa Havacılık Güvenliği Kurumu EASA'yı, bu konuda bağımsız uzmanlarca hazırlanan bir raporu dikkate almamakla suçluyor.

İsviçreli bir danışmanlık firması tarafından hazırlanan raporda, AB'nin uçuş personeli için belirlediği çalışma sürelerinin azaltılması tavsiye edilmişti.

Örneğin halen 11 saat 45 dakika olan azami gece uçuş süresinin fazla riskli olduğu belirtilerek, 10 saate indirilmesi istenmişti.

Buna karşılık EASA sözcüsü Daniel Höltgen, tek bir araştırmaya dayanarak kuralları değiştiremeyeceklerini söyledi.

Pilotları acele etmekle suçlayan Höltgen, konuyla ilgili bilimsel bir rapor hazırlatmayı düşündüklerini açıkladı.

Pilotlar ve diğer havayolu çalışanları, havacılık sektöründe maliyetleri azaltma çabaları yüzünden kendi çalışma koşullarının da kötüleştiğini söylüyor.

Çalışma saatleri

İngiliz Havayolu Pilotları Birliği (BALPA), protestocuların Avrupa genelinde iki milyon broşür dağıtacağını açıklamıştı.

Birlik başkanı Jim McAuslan, AB'nin çalışma koşullarını 2012 yılına kadar standart hale getirme girişimlerinin pilotlar üzerinde daha fazla baskı oluşturacağını söylüyor.

Jim McAuslan, BBC'ye yaptığı açıklamada, AB hukukunun bir pilotun günde 14 saate kadar çalışabileceğini söylemesine rağmen, bilim insanlarının bu sürenin 13 saati aşmaması gerektiğini söylediklerini vurguladı.