Emlak kredileri zorlaştırılacak

İngiltere'de mali krizin nedenlerinden biri olmakla suçlanan ve bankaların kredi verirken izledikleri birtakım uygulamaların kaldırılmasına ilişkin planlar yayımlandı.

Image caption FSA, kredi incelemelerini sıkılaştırmak istiyor

Ülkedeki bankacılık ve mali kurumların işleyişini düzenleyen Mali Hizmetler Kurumu (FSA), konut kredisi almak isteyen tüm müşterilerin gelir düzeylerinin önceden kontrol edilmesini istiyor.

"Konut Kredisi Piyasası İncelemesi" adlı raporunda FSA, herhangi bir müşterinin mali durumunun, kredi geri ödemelerine yetip yetmeyeceğine karar verilmesinden, öncelikle kredi kuruluşlarının sorumlu olması gerektiğini belirtiyor.

Mali Hizmetler Kurumu, son raporunda, bankaların bir konutun değerinin yüzde yüzü ya da daha fazlasına tekabül edecek miktarlarda kredi vermesinin durdurulmasını ise teklif etmiyor.

Ancak FSA, alınacak önlemlerin yeterli olmaması durumunda gelecekte yeni kısıtlamaların da gündeme getirilebileceğini belirtiyor.

Yeni teklif uyarınca bankaların istediğinde gelir incelemesi yapmadan da kredi vermesine imkan tanıyan eski düzenlemeler yasaklanacak.

Yeni düzenlemelerin 30 Ocak 2010'da yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Konut kredisi piyasası

İngiltere'de 2007 yılında 10 bin ayrı emlak kredisi ürünü bulunmaktaydı. Bunlardan 3,000'i ise özel olarak kredi geçmişleri sorunlu olan, "yüksek riskli" müşterileri hedeflemekteydi.

Ülkede konut kredisi borç hacmi 2 trilyon dolar civarında. FSA'e göre bu miktar ülkede verilen tüm kredilerin yüzde 70'ine tekabül ediyor.

2008 yılı ve 2009 başında keskin bir düşüş yaşayan İngiltere emlak kredisi pazarında şu anda hafif bir toparlanma yaşanıyor.

İlgili haberler