GM'in yeni başkanı da istifa etti

Dev Amerikan otomotiv şirketi General Motors'un, en üst düzey yöneticisi Fritz Henderson istifa etti.

Image caption Henderson, Obama'nın isteği üzerine istifa eden önceki patronun yerini almıştı.

Henderson, şirketin bahar aylarında istifa eden önceki yönetim kurulu başkanının yerine görevi devralmış, GM'i iflastan kurtarma stratejileri uygulamaya çalışmıştı.

Bu göreve sekiz ay önce, şirketi kurtarmak için destek sağlayan hükümet tarafından atanan Henderson'ın önerdiği stratejiler konusunda yönetim kurulu ile görüş ayrılıkları yaşadığı konuşuluyordu.

Telekom devi AT&T'nin eski yöneticisi Henderson'ın yerine dışarıdan bir atama yapılması bekleniyor.

İstifa açıklaması, şirketin, İsveç'te sahip olduğu firması Saab'ın kaderini belirlemek için yapılan yönetim kurulu toplantısının hemen sonrasında yapıldı.

GM, Saab'ı satın almak isteyen yeni şirketlerin ortaya çıkması nedeniyle, İsveç'teki şirketle ilgili kararlarını Aralık ayında vereceklerini açıkladı.

Satın alacak bir şirket bulunmaması durumunda, Saab'la ilgili verilecek karar, bu şirkette çalışan 4,500 çalışanın işsiz kalmasına yol açabilir.

Şirketin zor yılı

GM bu yılın başında hızla düşen satışları karşısında borçlarını ödeyemeyince konkordato ilan etmişti.

Şirketin Temmuz'da iflas konumundan kurtulması, ancak hisselerinin yüzde 62'sini hükümetin alması ile mümkün oldu.

Geçen yaklaşık altı aylık sürenin sonunda General Motors, hükümetten bunun dışında aldığı 60 milyar dolar yardıma rağmen hâlâ zarar etmeye devam ediyor.

Henderson'un görevine geçici olarak devralacak olan şirketin yürütme kurulu başkanı Ed Whitacre, General Motors'un yeniden kârlı bir şirket haline gelerek Amerikalı ve Kanadalı vergi mükelleflerinin parasını geri ödeyeceğini söyledi.

Fritz Henderson, Başkan Barack Obama'nın isteği üzerine 2009 yılı Mart ayında görevinden istifa eden GM'in eski başkanı Rick Wagoner'in yerini almıştı.

Henderson bu sırada Wagoner'in yardımcısıydı. Şirketi yakından izleyen bazı yorumcular, Henderson'ın bu nedenle şirketin 'eski kuşağının' temsilcisi olarak görüldüğünü belirtiyor.

Beyaz Saray yönetimi, istifa kararıyla ilgisi olmadığını duyurdu.

Kasım ayında, General Motors, Avrupa'daki iştiraki Opel'i ve Opel'in İngiltere'deki markası Vauxhall'u satmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu.

İlgili haberler