Bankacılara 'yüzde 50 ikramiye vergisi'

İngiltere maliye bakanı Alistair Darling
Image caption İngiltere maliye bakanı Alistair Darling, 2007 yılında bu göreve gelmişti

İngiltere maliye bakanı Alistair Darling'in ülke ekonomisinin durumuna ilişkin açıklamaya hazırlandığı raporun odağında, bankacıların ikramiyelerine konulacak verginin yer alması bekleniyor.

Her yıl yayımlanan "Bütçe Öncesi Mali Rapor", 2010 yılının ilk yarısında yapılması beklenen genel seçimler öncesinde son kez yayımlanıyor.

BBC ekonomi editörü Robert Peston'un verdiği bilgiye göre yeni düzenleme önerisi ile bankalar, 10,000 sterlin ve üzerindeki ikramiyeler için bir sefere mahsus yüzde 50 oranında vergiye tabi olabilecek.

Düzenlemenin amacı ise bankaları, ücretleri artırmak yerine büyük ölçekli ikramiye ödemeleri yapma uygulamasından caydırmak.

Muhafazakar Parti, iktidardaki İşçi Partisi'ni, "bankacılarla uğraşarak", kamuoyunun dikkatini ekonominin gidişatından uzaklaştırmaya çalışmakla suçluyor.

Bütçe açığı

Ekonomistler, Bakan Darling'in Nisan ayında açıklanan bütçe tahminlerinde 175 milyar sterlin olarak yer alan borçlanma tahminini yukarı doğru revize etmesini bekliyor.

Image caption Raporun etkisi, Başbakan Brown ve partisinin seçim başarısı için de önemli

Darling, bütçe açığını 2013 yılına kadar yarı yarıya indirme sözü vermişti.

Bakan Alistair Darling'in açıklayacağı raporda İngiltere'nin devasa bütçe açığının azaltılmasına yönelik önlemlerin de yer alması bekleniyor.

Ülkenin bütçe açığı şu anda yaklaşık 300 milyar dolar civarında.

Bu rakam, dünyanın başlıca gelişmiş ülkeleri arasında oransal olarak en büyük bütçe açığını ifade ediyor.

BBC siyaset muhabiri, açıklanacak bu yeni raporun, hükümetin borçlarını azaltma konusunda kararlı olduğuna piyasaları ikna etmesi gerektiğini söylüyor.

Küçülme beklentisi

Muhabirimize göre bu rapor, siyasi mesajı yoluyla, İşçi Partisi'nin 2010 seçiminde elde etmeyi umduğu oylar açısından da önem taşıyor.

Maliye bakanı Alistair Darling'in ülke ekonomisinde 2009 yılında yüzde 4,75 daralma olacağını açıklaması bekleniyor.

Nisan ayında ise bu yöndeki beklenti yüzde 3,5 olarak açıklanmıştı.

2010 yılı için yapılan yüzde 1 ila 1,5'luk büyüme beklentilerinin ise değiştirilmesi beklenmiyor.

İlgili haberler