Dow Jones son 5 yılın en yüksek seviyesinde

Son güncelleme: 2 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:02

ABD'de istihdam rakamlarında tahminlerin üzerinde gerçekleşen artış, New York borsasında yatırımcıları harekete geçirdi ve Dow Jones endeksi haftayı 149 puan değer kazanarak kapattı .

Yüzde 1.1'lik artışla 14,010 puana yükselen Dow Jones, en son Ekim 2007 tarihinde 14 bin barajını aşmıştı.

ABD'li yetkililer, geçen Kasım ve Aralık aylarında istihdam sağlanan kişi sayısının ilk düşünülenden 127 bin kişi daha fazla olduğunu açıkladı.

Bunun yanısıra imalat sektöründen gelen olumlu rakamların da borsadaki yükselişe katkısı olduğu tahmin ediliyor.

Mali veri firması Markit tarafından yayımlanan son anket sonuçları ''ABD'de imalat sektöründe sağlıklı bir büyümeye'' işaret ediyor.

İstihdam ve imalat rakamlarının ABD piyasalarında estirdiği iyimser hava, bundan iki gün önce Amerikan ekonomisinin 2012'nin son çeyreğinde yüzde 0.1 küçüldüğü tahmininin yarattığı karamsarlığı izliyor.

Chicago merkezli North Star Investment Management Corporation'dan Eric Kuby, açıklanan bu son rakamların yavaş ama istikrarlı biçimde iyileşen bir ekonomiye işaret ettiğini söylüyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.