Dow Jones, 2007 öncesinin üzerine çıktı

Son güncelleme: 5 MART 2013 - TSİ 19:45

New York borsasında, küresel mali kriz öncesinden daha üst seviyeye yükseliş kaydedildi.

Dow Jones endeksi son dönemlerin rekoronu kırarak 14.268 puana çıktı. Bundan önceki en büyük hisse senedi endeksi puanı, Ekim 2007'de 14,198 olarak kaydedilmişti.

Piyasalardaki toparlanma, Washington'daki bütçe krizinin devam etmesine rağmen, yatırımcıların ABD ekonomisine güveninin geri geldiğine işaret ediyor.

Küresel mali krizin patlak vermesinin ardından Dow Jones, Mart 2009'da 6,550 puana kadar gerilemişti. Ancak kısa sürede tıklayın yükseliş başlamıştı.

Yatırımcılar özellikle, imalatçı olmayan sektörlerde büyümenin devam etmesinden memnun görünüyor. Söz konusu sektörler Amerikan ekonomisinin % 90'ını oluşturuyor.

S&P endeksi de 2009'dan bu yana % 125 yükseliş kaydederek, salı günü 1.538 puana ulaştı. Krizden önce bu endeks 1.500 puan düzeyindeydi.

ABD Merkez Bankası FED'in parasal gevşeme ve düşük faiz politikasının yatırımcıları tahvil pazarından hisse senetlerine geçmeye teşvik ettiği anlaşılıyor.

FED Başkan Yardımcısı Janet Yellen, ayda 85 milyar dolarlık tahvil alarak yürüttükleri politikayı sürdüreceklerini söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.