Lagarde İngiltere ekonomisinden kaygılı

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde İngiltere ekonomisinin gidişi hakkında kaygılı olduğunu söyledi.

Lagarde, "Büyüme rakamları pek iyi değil" diye konuştu.

Fakat, IMF Başkanı Washington'da ekonomi yetkilileriyle üst düzey toplantısı öncesinde İngiltere'nin, uyguladığı kemer sıkma önlemlerini gözden geçirmesi gerekip gerekmediği sorusunu yanıtlamadı.

Lagarde'dan önce de İngiltere Merkez Bankası'nın müstakbel başkanı Mark Carney ekonominin gidişi konusunda kaygılı olduğunu belli etmişti.

IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları öncesinde bir mülakat veren Carney, ABD ekonomisindeki iyileşmenin krizdeki İngiltere ve Japonya da dahil diğer ekonomileri geride bıraktığını söylemişti.

Kemer fazla mı sıkıldı?

Ancak Carney, Temmuz ayında görevi devralmadan önce İngiltere ekonomisi konusunda ayrıntıya girmek istememiş ancak Maliye Bakanı George Osborne'un, büyüme için kemer sıkma önlemlerini sürdürmenin önemli olduğu görüşüne katıldığı izlenimi vermişti.

Carney, "Merkez Bankaları büyümenin koşullarını yaratabilir. Fakat uzun vadeli büyüme yaratamazlar. Bunun için mali ayarlamalar ve köklü yapısal reformlar gerekir" dedi.

Hafta başında IMF'nin baş ekonomisti Olivier Blanchard devam eden ekonomideki durgunluğa dikkat çekerek İngiltere'yi, kemer sıkma önlemlerini gözden geçirmeye çağırmıştı.

Ama bugün gazetecilerle sohbet eden IMF Başkanı Christine Lagarde, böyle somut bir çağrı yapmaktan kaçındı.

"Kemer sıkma önlemlerini tabii ki destekliyoruz. Ama büyüme hızı belli bir düzeyin altında kalırsa, kemer sıkma adımlarını yavaşlatacak şekilde bir düzeltmeye gidilmesi gerektiğini de söyledik" diye konuştu.

Lagarde, "Rakamlara bakınca, büyüme rakamları kesinlikle iyi değil" diye de ekledi.

Büyüme tahmini düşürülmüştü

IMF heyeti Mayıs ayında İngiltere'ye gelerek ekonomiyi ayrıntılı bir şekilde inceleyecek.

Yılda bir kez yapılan bu incelemeler IMF'nin üye ülkeleri gözlemlemesi ve ekonomi politikası konusunda tavsiyelerde bulunmasına imkan sağlıyor.

Lagarde, bu incelemeler öncesinde İngiltere'nin izlediği ekonomi politikası hakkında daha fazla ayrıntıya girmek istemediğini söyledi.

IMF şimdiye kadar Maliye Bakanı Osborne'un bütçe açığını kapatmak için kamu harcamalarını kısma politikasını destekledi.

Fakat son aylarda özellikle de ekonomik verilerin beklenenden kötü çıkmasıyla birlikte, kemer sıkma önlemlerinin faydadan çok zarar getirip getirmediği sorusu ortaya atılmaya başlandı.

Hükümetin kamu harcamalarında kesinti planı 2010 yılında yürürlüğe girdiğinden bu yana büyüme hızı sürekli tahminlerin altında çıkıyor, buna karşılık kamu borçlarında da büyük bir düşüş görülmüyor.

Hafta başında IMF İngiltere için büyüme tahminini Ocak ayındaki tahmini olan yüzde 1'den yüzde 0,7'ye düşürdü.

İlgili haberler