İtalya büyüme tahminlerini değiştirdi

İtalya'da Ulusal İstatistik Kurumu (ISTAT) tarafından açıklanan son ekonomik tahminler, ülke ekonomisinin 2013'te %1,4 oranında daralacağını gösterdi.

Bu veriler, daha önce yapılan tahminlerden daha karamsar bir tablo ortaya koyuyor ve ekonomik daralmanın daha önceki tahminlerden daha keskin olacağı anlamına geliyor.

ISTAT, 2014 yılında %0,7'lik bir büyüme öngörüyor olsa da, yetkililer gelecek yıl işsizlik oranının %12,3'le rekor seviyeye ulaşacağını belirtiyor.

Kurum'un, Kasım ayındaki tahminleri, Euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisinin sadece %0,5 daralacağını öngörüyordu.

Yayımlanan veriler, Euro bölgesi ekonomilerinin, yaşanan krize karşı dayanıklılığı konusundaki endişeleri vurguluyor.

Avrupa Merkez Bankası, geçen hafta, faiz oranlarını tarihinin en düşük seviyesi olan %0,5'e çekmiş, ekonomik göstergeler Almanya ve Fransa'nın büyüme oranlarında bir düşüş olduğunu ortaya koymuştu.

Bu veriler ışığında pekçok siyasetçi ve uzman, Euro bölgesindeki büyümenin önündeki engel olarak görülen, kemer sıkma politikalarının gevşetilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

ISTAT, büyüme tahminlerde yaptığı değişikliğe gerekçe olarak, iç piyasalardaki talepte beklenen düşüşü ve ihracattaki büyümede beklenen azalmayı gösterdi. Kurum ayrıca, büyüme tahminlerindeki olumsuz değişikliğin, ağır borçlanma şartları ve kalıcı hale gelen olumsuz ekonomik beklentilerin sonucu olduğunu açıkladı.

İlgili haberler