Yunanistan ve Kıbrıs'a kurtarma ödemeleri yolda

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Kıbrıs ve Yunanistan'a kurtarma paketi ödemelerini görüşmek üzere Brüksel'de görüşmeye hazırlanıyor.

Kıbrıs, önceki aylarda karara bağlanan kurtarma paketinin ilk üç milyar euroluk kısmı için onay almayı bekliyor.

Bakanların, ekonomik reformlar yapmaya çalışan Yunanistan'ın kurtarma paketinin son ödemesine de onay vermesi bekleniyor.

Brüksel'deki toplantı, Slovenya için kaygıların yüksek olduğu bir döneme rastlıyor.

Slovenya'nın da Yunanistan ve Kıbrıs'ın ardından Avrupa Birliğine kurtarma paketi başvurusu yapacağı tahmin ediliyor.

Slovenya hükümeti ise, kurtarma paketine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için geçen hafta bir plan açıklamıştı.

Hükümet, ülkenin sorunlu bankacılık sistemini yeniden yapılandırmayı, vergileri artırmayı ve devlete ait şirketlerin bir bölümünü özelleştirmeyi hedefliyor.

Bu arada, Yunanistan’ın 2010 yılında onaylanan 240 milyar euroluk kurtarma paketinin 7.5 milyar euroluk bir bölümünü alması bekleniyor.

Yunan hükümetinin bu paraya, memur maaşlarını, emekli ikramiyelerini ödeyebilmek ve tahvil sahiplerine ödeme yapabilmek için ihtiyacı var.

Kurtarma paketini sağlayan üç aktörden biri olan Uluslararası Para Fonu (IMF) bu ayın başlarında Yunanistan'ın son üç yılda bütçe açığını kapatma yolunda ilerleme kaydettiğini belirtmişti.

Ancak kuruluş, yapısal reformların yeterli olmadığını ve vergi kaçırma sorunlarıyla mücadelenin yeterli olmadığını da belirtti.

Yunanistan'ın kurtarma paketinin yeni taksitlerini alabilmesi için kemer sıkma önlemlerini artırma şartını yerine getirmesi gerekiyor.

İlgili haberler