Hindistan'da son on yılın en düşük büyüme hızı

Hindistan ekonomisinin büyüme hızı, 2012-13 döneminde, son on yılın en düşük seviyesine indi.

Ekonomi Ocak-Mart döneminde yıllık yüzde 4,8 büyürken, bu oran 2012-13 malî yılı için yüzde 5 seviyesinde oldu.

Bundan iki yıl öncesine kadar yıllık yüzde 9 seviyesinde bir büyüme oranı yakalayan Hindistan, son aylarda üretim ve hizmet sektörlerindeki yavaşlamayla ilişkilendirilen gerekçelerle bu hızını kaybetti.

İstatistik Bakanlığı tarafından açıklanan son veriler, Hindistan'da üretim sektörünün son çeyrekte yıllık yüzde 2,6 oranında büyüdüğünü, tarım sektöründeyse bu oranın sadece yüzde 1,4 olduğunu gösterdi.

Hindistan, Şubat ayında büyüme tahminlerinde revizyona gitmiş, yavaş ilerleyen ekonomisini canlandırmayı başaramadığının göstergesi olarak yıllık büyüme oranı tahminini yüzde 5'e çekmişti.

Piyasalara güven yok

Başbakan Manmohan Singh, geçen ay yaptığı açıklamada, ekonomideki yavaşlamanın 'geçici' olduğunu savunmuş ve büyüme hızının yeniden yüzde 8 seviyelerine çıkacağını söylemişti. Ancak ülkede devam eden yüksek enflasyon piyasalara, iş dünyasına ve tüketicilere henüz güven vermiyor.

Öte yandan ülkede yapılması gereken reformlardaki gecikmenin, yabancı yatırımcıları uzaklaştırdığı ifade ediliyor. Hindistan'ın karmaşık iş ve çalışma yasalarının yabancı yatırımcıları tedirgin ettiği ve yatırımlarını başka ülkelere kaydırdıkları belirtiliyor.

Ülkeye gelen yabancı yatırım miktarında düşüş gözlenirken, Hindistan'dan paralarını ve yatırımlarını çeken şirket sayısında bir artış eğilimi var.

İlgili haberler