Türkiye'de doların değeri rekor seviyeye ulaştı

Çarşamba akşamı Amerikan Merkez Bankası FED'in 2013 sonuna doğru parasal genişleme hızını düşürebileceği ve 2014 yılı ortalarında sona erdireceğini açıklaması ardından piyasalarda yaşanan sert düşüşün ardından piyasalar haftanın son gününe toparlanma eğilimiyle başlamıştı.

Ancak Türkiye piyasalarında Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen hem faizler hem de Amerikan doları rekor seviyelere ulaştı.

Haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul yüzde 0,49'luk düşüşle 73 bin 100 puandan kapandı.

Dolar 1,94 TL seviyesini aştı

Bugün de piyasaların açılması ardından dolardaki yükseliş geri çevrilemeyince Merkez Bankası 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açarak piyasalara yeniden müdahale etti.

Ancak dolar Merkez Bankası'nın dünkü iki gün içinde yaptığı müdahalelere rağmen yükselişini sürdürdü.

Akşam üstü değeri 1,9460 TL'ye ulaşan dolar böylece yeni bir rekora ulaştı.

Öte yandan borsadan yabancı para çıkışları gösterge faizlerinin de ani şekilde yükselmesine yol açmıştı. Faizlerdeki yükseliş bugün de sürdü. Yüzde 6,80 seviyesindeki faiz oranları piyasaların açılmasıyla yüzde 7,61'e yükseldi.

Gün içinde yükseliş eğilimini sürdüren faiz oranları yüzde 8,10'a kadar çıktı.

Çağlayan: Paniğe gerek yok

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dolardaki yükselişle ilgili olarak "Gerek iş dünyamızın gerek vatandaşlarımızın teyakkuza geçeceği bir durum söz konusu değil. Tabii ki tedbirli olmak gerekir. Herhangi bir paniğe gerek yok. Tabii ki izlenmesi gereken bir olay"dedi.

Çağlayan, Türkiye'deki bütün ilgili kurum ve kuruluşların gelişmeleri izlediğini ve gerekeni yapacağını ifade etti.

Çağlayan, "Merkez Bankası Başkanı da bazen sözlü bazen fiili müdahalelerde zaten bulunuyor. Merkez Bankası'nın elinde çok araç var. Endişe edilecek bir durum söz konusu değil" dedi.

Çağlayan Türkiye'nin 2008 ekonomik krizi ve bazı sosyal olayların yaşandığı dönemde bile ekonomik yapısının sağlam olduğunu kaydetti.

Avrupa piyasaları sakin

İngiltere, Almanya ve Fransa borsaları ilk işlem seanslarında yüzde 0,8'lik küçük bir yükseliş kaydetti.

FED'in açıklaması ardından Dow Jones endeksi yüzde 2,3'lük kayıpla bu yılın en sert düşüşünü yaşadı.

Asya piyasalarında ise Güney Kore borsası yüzde 1,5, Avustralya borsası ise yüzde 0,4 kayıp yaşadı. Japonya'nın Nikkei endeksi ise, başlangıçtaki kayıplarını, değer yitiren Yen'in hisse senetlerini hareketlendirmesi sonucu tersine çevirdi.

FED tüm piyasaları sarstı

Amerikan Merkez Bankası FED, Parasal Gevşeme (Quantitative Easing) programı çerçevesinde, zayıf Amerikan ekonomisini desteklemek amacıyla aylık 85 milyar dolar değerinde tahvil satın alıyor.

Ancak FED Başkanı Ben Bernanke, ekonominin iyileşmenin devam etmesi halinde ABD Merkez Bankası'nın bu sene sonlarına doğru tahvil alımı programını yavaşlatabileceğini ve gelecek sene de tamamen bitirebileceğini açıkladı.

Ancak bu açıklama ardından piyasalarda sert düşüşler gözlendi.

Japon Yen'inin Amerikan doları karşısında değer yitirmesi Japonya borsasını hareketlendirdi ve Nikkei endeksi günü yüzde 1,7 yükselişle kapattı.