'Kötü adam Schaeuble' için Atina'da yoğun güvenlik

Yunanistan Parlamentosu, binlerce kişinin işlerini kaybetmesine neden olacak yeni 'kamu sektörü reform yasasını' az bir farkla onayladı.

Ülkenin Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF'den aldığı 6,8 milyar Euro'luk kurtarma paketinin şartlarından birisi olan yasa 140'e karşı 153 oyla kabul edildi.

Oylama öncesinde yapılan müzakereler sırasında binlerce kişi Parlamento önünde protesto gösterileri yaptı.

Kamu sektöründe yapılacak kesintilere karşı ülkede peş peşe grevler düzenlenmişti.

'Kötü adam Schaeuble'

Yunanistan Parlamentosu'nda bu yasanın onaylanmasının hemen ardından Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de Atina'ya gitti.

Yunan halkı, karşı karşıya kaldığı kemer sıkma önlemlerinin başlıca sorumlusu olarak Almanya'yı görüyor. Schaeuble'nin ziyareti öncesinde Atina'da çok yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Polis kentin çevresinde bir güvenlik kordonu oluştururken Atina'nın merkezindeki her türlü protesto eylemi yasaklandı ve metro istasyonları kapatıldı. Bu yasaklar çerçevesinde, kent merkezinde üçten fazla kişinin biraraya gelmesi, pankartlar taşıması ya da slogan atması yasaklandı. Yasaklar TSİ 21.00'e kadar sürecek.

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Atina'da yaptığı açıklamada, yapısal ve malî reformlardan kaçış olmadığını, bunların dışında bir kestirme yol bulunmadığını söyledi.

Schaeuble, Yunanistan'ın borç krizinden çıkmak için kaydettiği ilerlemeden çok etkilendiğini söyledi ve Almanya'nın Yunanistan'da iş sektörüne destek için oluşturulacak bir fona katkıda bulunacağını belirtti.

Başbakan Antonis Samaras liderliğindeki koalisyon hükümeti, ülkeyi içine düştüğü dar boğazdan çıkarabilmek için, bu 'acı reçeteyi' uygulamaktan başka seçeneği olmadığını söylüyor.

Yatay geçiş havuzu

Parlamento tarafından onaylanan yasaya göre, aralarında öğretmenler ve memurların bulunduğu dört binden fazla kişi bu yıl içinde işini kaybedecek.

Buna ek olarak 25 bin kişi de, yine yıl sonuna kadar, 'yatay geçiş havuzuna' konulacak.

Bu uygulamada, çalışanlar, sekiz ay boyunca maaşlarının yüzde 75'ini alacaklar ve bu süre boyunca başka birimlerde iş arayacaklar. Sekiz ay sonunda başka bir bölüme ya da kuruma tayin olamamışlarsa işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar.

Pek çok Yunanlı, isimlerinin 'yatay geçiş havuzuna' girmesi ardından sonunda işlerini kaybedeceklerine inanıyor.

2014 yılı sonuna kadar, bu havuza girecek kişilerden 11 bininin, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den oluşan troykanın talepleri doğrultusunda, işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Borç hâlâ çok büyük

Yunanistan'da hükümetin uyguladığı tüm kemer sıkma önlemlerine rağmen, Yunanistan'ın borç yükü, hâlâ ülkenin altından kalkamayacağı kadar büyük.

BBC'nin Atina'daki muhabiri Chris Morris, er ya da geç, Yunanistan'ın borçlarından bir bölümünün silinmesi konusunda bir tartışma başlayacağını, bu durumda, kurtarma paketine katkıda bulunan ülkelerin paralarını geri alamama tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtiyor.

Dört yılda dört hükümet değiştiren Yunanistan'da işsizlik yüzde 27 oranında. Atina hükümetleri, 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den aldıkları borçlarla ayakta durmaya çalışıyor.

İlgili haberler