Dünya Bankası'na insan hakları eleştirisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Dünya Bankası'nı, insan haklarına zarar veren projelere maddî destek sağlamakla suçladı.

Örgüt tarafından hazırlanan raporda, Dünya Bankası'nın, yürütülen projelerin, bu projelerden etkilenen kişilerin haklarını ihlâl etmediğini garanti altına alacak kontrol mekanizmalarından yoksun olduğu, gerekli kontrollerin yapılmadığı belirtildi.

Örgütün raporunda, bu tür projeler çerçevesinde, o bölgelerdeki insanların maruz kaldığı kötü muamele ve zorunlu göç uygulamalarından örnekler veriliyor.

Dünya Bankası'nın, Vietnam'da uyuşturucuyla mücadele merkezlerine maddî destek sağladığını ancak bu merkezlerdeki kötü muamelenin defalarca kayıtlara geçtiğini belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Jessica Evans "İnsan hakları konusundaki durum değerlendirmesi, maddî kaynaklara ihtiyaç duyan hükümetleri ifşa etmek, karalamak ya da utandırmak için yapılmıyor. Bu, Dünya Bankası'nın yaptığı yardımların insan hakları üzerindeki etkisini görmek ve olası ihlalleri önleyebilmek için bir adım" dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Dünya Bankası'nın Etiyopya'nın Gambella bölgesinde eğitim, sağlık ve diğer temel ihtiyaçlar için maddî kaynak sağladığı bir proje devam ederken hükümetin aynı bölgede zorunlu göç politikası uyguladığını belirtiyor.

Rapor "Bu haliyle, Dünya Bankası'nın, katkıda bulunduğu projelerde insan haklarına saygı gösterildiğini garanti altına alacak denetleme mekanizmaları yetersiz" saptamasında bulunurken, insan haklarının Dünya Bankası'nın önceliği haline gelmesi gerektiği ve bunun uygun şekilde denetlenmesinin büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Dünya Bankası, Etiyopya'daki projeyle ilgili ithamlar karşısında bir soruşturma başlatıldığını ve bu soruşturma sonuçlanana kadar bir yorum yapamayacaklarını açıklarken, Vietnam'daki projelerin çok sayıda kişinin yaşamını kurtarmaya yardımcı olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada Dünya Bankası, "İnsan Hakları İzleme Örgütü, maddî destek verilecek projelerle ilgili çevre ve sosyal politikalarımızı modernize etmek konusunda yapılan ve tüm dünyada standart olarak kabul edilen küresel toplantılarımızın aktif bir parçasıydı" ifadelerine yer verildi.

İlgili haberler