Çin Komünist Partisi'nde 'rüşvet ihracı'

Çin'de devlete ait yayın organı Şinhua Haber Ajansı, hakkında soruşturma yapılan eski Ulusal Geliştirme ve Reform Komisyonu (NDRC) Başkan Yardımcısı Liu Tienan'ın Komünist Parti'den ihraç edildiğini kamu görevlerinden de men edildiğini duyurdu.

Şinhua, Çin Komünist Partisi Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu tarafından yapılan soruşturma sonucunda Liu'nun 'muazzam miktarda rüşvet aldığının' belirlendiğini açıkladı.

Liu hakkındaki ilk iddialar Aralık ayında önde gelen bir gazetecinin araştırmalarıyla ortaya atıldı.

Bu soruşturma, ülkenin yeni Devlet Başkanı Şi Cinping'in, yönetime gelmesinin hemen ardından başlattığı 'yolsuzlukla mücadele' kampanyasının önemli bire halkası olarak görülüyordu.

Şinhua Haber Ajansı, Liu'nun, akrabalarının şirketlerine kâr sağlamak için makamını kötüye kullandığını ve nakit para ve hediyeler kabul ettiğini belirtti. Ajans, Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu'nun Liu'nun 'ahlakî olarak da yozlaştığını belirlediğini' ifade etti ancak bu konuda ayrıntı vermedi.

Liu hakkındaki ilk iddialar, ülkenin saygın dergilerinden Kaijing'in yazı işleri müdür yardımcısı Luo Çangping tarafından kamuoyunun gündemine getirildi.

Çin'in Twitter benzeri sosyal paylaşım sitesi Weibo'daki mesajlarında Luo, 'adı geçen devlet görevlisinin şaibeli malî anlaşmalara karıştığını, akademik sicilinde sahtekârlık yaptığını ve eski metresini ölümle tehdit ettiğini' yazdı.

Pekin'deki BBC muhabiri Martin Patience, basının yoğun sansür altında olduğu Çin'de, üst düzey bir devlet görevlisini hedef alan bu ağır iddiaların hiç alışılmadık olduğunu belirtiyor.

Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidara geldiğinde yolsuzlukla mücadele edeceğini taahhüt etmiş, bunun Çin Komünist Partisi'nin gücünü zayıflatan bir sorun olduğunu belirtmişti.

İlgili haberler