Oxfam'dan kemer sıkmaya sert eleştiri

İngiltere merkezli hayır kurumu Oxfam, kamu harcamalarında kesintilerin milyonlarca insanı yoksulluğa iteceğini söyledi.

Oxfam kemer sıkma önlemlerinden sonra İngiltere'de 1,9 milyon yetişkin ve 800.000 çocuğun bu riskle karşı karşıya konusunda uyardı.

Bir raporda, Oxfam Avrupa'da yoksulluk seviyelerinin 2008 ekonomik kriz öncesi durumuna dönebilmesinin 25 yıl kadar sürebileceğini tahmin etti.

Oxfam'a göre 2025 yılında Avrupa'da 25 milyon kişinin artık iyi bir yaşam standardı olmayabilir.

Kemer sıkmanın sonuçları

Oxfam kemer sıkma önlemlerinin yoksulluk ve eşitsizliği çok büyük ölçüde arttırdığını söyledi.

Gerek İngiltere'de gerekse Avrupa'nın geri kalanında hükümetleri bu durumu tersine çevirmeye çağırdı.

Rapor İngiltere'de ücretlerin mali krizinden bu yana, on yıl önceki seviyelerine nazaran reel olarak % 3,2 oranında düştüğünü iddia etti.

Oxfam kemer sıkma önlemleri yerine, yatırım ve ekonomiyi canlandırmak için sermaye harcamalarını artıma çağrısında bulundu.

İngiliz hükümeti bu çağrıya, vergiler ve sosyal yardım sisteminde değişikliklerin milyonlarca haneye yarar sağlayacağı ve yüz binlerce çocuğu yoksulluktan çıkaracağı yanıtını verdi.

Bir sözcü şunları söyledi:"Temelde, yaşam standartlarını geliştirmek için en iyi yol İngiltere'nin ekonomik sorunlarıyla başa çıkıp, sıkı çalışmak ve doğru olanı yapmaya çalışanşarın ödüllendirildiği bir ekonomi inşa etmektir."

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Baroso da dün AB ülkelerine kemer sıkma önlemlerinden geri adım atmama çağrısı yapmıştı.

İlgili haberler