İspanya: Kemer sıkmanın faturası çocuklara

Avrupa Konseyi İspanya'yı uyardı: Kemer sıkmanın faturası çocuklara çok pahalıya patlayabilir.

Avrupa'nın insan haklarını gözleyen en büyük örgütlenmesi tarafından yayımlanan rapora göre İspanya'da 2011 yılında çocuk nüfus içinde yoksulluk yüzde otuzlara ulaştı ve sosyal yardımlar, sağlık ve eğitim bütçelerinde yapılan kesintiler bir kısım çocuğun evsiz kalmasına yetersiz beslenmesine yol açtı.

Engelliler de rapora göre devlet sosyal yardımları kestikçe yoksullukla yüzyüze gelen diğer bir kesim.

İspanya hükümeti ise insan haklarını koruma konusundaki kararlılığını yineledi, eğitim yatırımlarını ve engellilere yapılan yardımların artırıldığını bildirdi.

2008-2009 yıllarında küresel ekonomik kriz sırasında büyük sarsıntı geçiren ve bir zamanlar ekonomiye can veren konut sektörü çöken İspanya o zamandan beri acı kemer sıkma reçeteleri uyguluyor.

Bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 27,2 ile rekor kıran işsizlik düzeyi ikinci üç aylık dönemde hafif bir gerilemeyle yüzde 26,3'e düştü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da bu hafta iyi bir haber verdi ve İspanya ve diğer güney Avrupa ülkelerinin gelecek yıl ekonomik durgunluktan çıkarak yeniden büyümeye geçmelerini beklediğini bildirdi.

Sokakta ve yalnız

Avrupa Birliği'nden Rusya'ya 47 üyeli, Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi Haziran ayında insan haklarından sorumlu temsilcisi Nils Muiznieks'i Madrid ve Sevilla'ya gönderdi.

Muiznieks ekonomik krizin çocuklar ve engelliler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla hükümet yetkilileri ve bağımsız sivil toplum örgütleri ile görüştü.

Avrupa Konseyi temsilcisi temasları sonucu hazırladığı raporda, "Büyüyen çocuk yoksulluk oranı...çocuklar ve ülke üzerinde uzun vadede yıkıcı etkiler yaratma potansiyeli taşıyor" ifadesini kullandı.

Muiznieks özellikle de, borçlarını ödemeyenlerin evlerinden atılması konusuna ve bunun çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

"İspanya'da konut piyasasındaki çöküşün ardından, ödenemeyen konut kredileri nedeniyle eşi görülmedik düzeyde aile evlerinden atıldı" diyen Muiznieks sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tahliyeler çokça çocuklar da dahil, sokağa atılan insanların sosyal olarak dışlanmasına yol açtı, çünkü evlerinden atılanlar bazen, çocuklarının vesayeti ellerinden alınır korkusuyla sosyal yardım başvurusu yapmaktan da çekiniyorlar"

Ayrı sınıflar

Latviyalı insan hakları temsilcisi, İspanya'nın, 3.8 milyonluk engelli nüfusunun yaşam koşullarını geliştirmek için bazı adımlar attığını kabul ediyor ama bütçedeki kesintilerin yine de engellilerin yaşam koşulları ve sosyalleşmeleri üzerinde "ciddi etki" yarattığını söylüyor.

Muiznieks raporunda, "Bazı okullarda engelli bütün çocuklar tek bir sınıfa toplanmış, bazı yerlerde ise karışık sınıflardalar, ama kendilerine diğer çocuklarla eşit bir şekilde eğitim görebilmelerini sağlayacak kişisel yardım sağlanmamış" diyor.

Polis şiddeti

Avrupa Konseyi temsilcisi İspanya'yı ayrıca polis şiddeti ve kolluk güçlerine yönelik "cezasızlık" şikayetleri konusunda da adım atmaya çağırdı.

Muizniek, "etkili ve bağımsız" bir şikayet mekanizmasının bu konuda atılabilecek en iyi adım olacağını kaytetti.

İspanya ise, Avrupa Konseyi raporuna cevap olarak son yıllarda eğitim alanında yapılan yatırımların arttığına dikkat çekti.

Çocukların evden atılma ile yaşadıkları travma konusunda ise, bu yıl özellikle borçlu haneleri koruma amacıyla çıkarılan yasaya işaret etti.

Bu yasa çerçevesinde belli koşullarda -örneğin büyük bir aile söz konusuysa, üç yaşından küçük çocukları varsa ya da aile üyelerinden birinin ciddi bir engeli varsa- ev boşaltma kararı iki yıla kadar geciktirilebiliyor.

İlgili haberler