İngiltere ekonomisinde büyüme sürüyor

İngiltere ekonomisi Temmuz ve Eylül arasında binde 8 büyüyerek 2010 yılından beri bir çeyrekteki en hızlı büyümeyi gerçekleştirdi.

Resmi istatistik kurumu Ulusal İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre tüm sektörler oldukça güçlü bir başarı gösterdi.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Twitter hesabında yeni açıklanan verilerin İngiltere'nin "çalışkanlığının işe yaradığını ve ülkenin başarı yolunda olduğunu" belirtti.

İşçi Partili gölge ekonomi bakanı Ed Balls verileri olumlu karşıladı ve uzun bir aradan sonra ekonominin tekrar büyüdüğünü söyledi.

İnşaat ve hizmet sektöründe canlanma

İngiltere ekonomisi bir önceki çeyrekte de binde 7 büyümüştü.

İstatistik Kurumu'nun verilerine göre inşaat sektörü geçtiğimiz çeyrekteki gibi büyüme hızıyla dikkat çekiyor.

Sektör son çeyrekte yüzde 2,5 büyüme gösterdi.

Hizmet sektörü ise binde 7 büyüyerek kriz öncesi binde 6 büyüme eşiğini aştı.

İmalat sektörü üçüncü çeyrekte yüzde binde 9 büyürken toplam üretim binde 5 artış gösterdi. Fakat bu rakam hala ekonomik kriz öncesinde 2008 yılındaki büyüme seviyesinin yüzde 12,8 gerisinde.

Son verilere karşın İngiltere iş dünyasının lobi kuruluşlarından Institute of Directors temkinli olmak gerektiğini söylüyor.

Institute of Directors'ın başekonomisti Grame Leach, "Krizin başladığından beri ekonomik görünüm en iyi seviyede. Üyelerimiz 2008'den beri ilk kez bu kadar güven içinde"dedi.

Leach bununla birlikte İngiltere ekonomisinin üzerine hala "Sert rüzgârların" estiğini söyledi.

İlgili haberler