Avrupa ekonomisi 'virajı dönüyor'

Euro Bölgesi'nde ekonomi toparlanıyor

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi'nde ekonomik büyümenin önceden tahmin edilene göre daha yavaş büyümesine rağmen, Avrupa ekonomisinin bir "dönüm noktasına" ulaştığı görüşünde.

Komisyona göre, "umut işaretleri" artık "somut olumlu sonuçlara" dönüşüyor.

Ancak 18 üyeli Euro Bölgesi'nde gelecek yılki ekonomik büyümenin %1,1 düzeyinde olacağı öngörülüyor.

Bu büyüme tahmini geçen Mayıs ayında %1,4'ten %1,2'ye düşürülmüştü.

Komisyonun 2015 için büyüme tahmini ise %1,7.

İşsizlik düşmüyor

Euro Bölgesi içinde yer almayan ülkelerle birlikte Avrupa Birliği (AB) genelindeki büyüme oranı tahminleri gelecek yıl için %1,4 ve 2015 için %1,9.

Diğer yandan, AB genelindeki işsizlik oranının bu yıl sonunda %11,1 gibi yüksek bir düzeyde kalacağına da dikkat çekiliyor.

Capital Economics uzmanı danışmanlık şirketi uzmanı Jonathan Loynes, bu öngörülerin Euro Bölgesi'ndeki "genel ataletin" göstergesi olduğunu belirterek şöyle dedi: "Euro Bölgesi'ndeki norm hâlâ oldukça berbat aslında. Bu öngörüler bile epey iyimser."

Avrupa Komisyonu raporunda, İngiltere ekonomisinin bu yılki büyüme tahmininin %0,6'dan %1,3'e çıktığına dikkat çekerek, genel görünümün oldukça iyi olduğunu vurguluyor.

Avrupa Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Avrupa ekonomisinin bir dönüm noktasına ulaştığına ilişkin artan işaretler var" derken, buna rağmen işsizlik oranının yüksek olduğunu dile getirdi.

Euro Bölgesi ülkeleri içinde işsizlik oranının gelecek yıl da %12,2 düzeyinde kalması ve ancak 2015'te %11,8 düzeyine gerilemesi bekleniyor.

Rehn, ekonomik iyileşmenin kademeli olarak gerçekleşeceğini belirterek şöyle konuştu: "Finansal pazarda durum belirgin şekilde iyileşirken ve faiz oranları kırılgan durumdaki ülkeler için alçalırken, bunlar henüz gerçek ekonomiye yansımış değil."

Komisyonun dikkat çekici tahminlerinden biri de, resesyondaki Yunanistan ekonomisindeki küçülme oranının bu yıl için %4 düzeyinde gerçekleşeceği yönünde.

BBC Dünya Servisi Ekonomi Muhabiri Andrew Walker, özellikle İtalya ve Fransa'daki işsizlik oranlarında herhangi bir iyileşme görülmediğine dikkat çekerek, Rehn'in söylediği gibi henüz kutlama yapmak için erken olduğunu ifade ediyor.

İlgili haberler