EADS Avrupa'da 6 bin kişiyi işten çıkaracak

Avrupa Hava Savunma ve Uzaycılık Şirketi (EADS), Avrupa'daki faaliyetlerinde yapılacak yeniden yapılandırma çerçevesinde kıta çapında 6 bin kişinin işten çıkartılmasını planlıyor.

EADS yöneticileri günün ilerki saatlerinde toplanarak çoğunlukla savunma ve uzay alanlarını etkilemesi beklenen kesitnilerin ayrıntılarını belirleyecekler.

Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya'daki fabrikalarda kesintiye gidilmesi bekleniyor. EADS, işten çıkarmaların çoğunun, gönüllülük esası üzerinden yapılmasını umuyor.

Uçak üreticisi Airbus'a sahip olan EADS, ortak ülkelerin savunma bütçelerindeki büyük kesintilerden olumsuz etkilendi.

EADS geçen yıl İngiliz savunma şirketi BAE Systems ile birleşme görüşmelerine girmiş ancak bu girişim, güçlü siyasi muhalefet yüzünden engellerle karşılaşmıştı.

Bunun ardından EADS, belli başlı pazarlarında savunma harcamalarının kısılması nedeniyle yeniden yapılanmaya gidilmesi gerekeceğini açıklamıştı.

İşten çıkarmalarla ilgili resmi açıklamanın bugün geç saatlerde ya da yarın, Avrupa borsalarının açılmasından önce yapılması bekleniyor.

Almanya'da, savunma alanında görevli 45 bin kişiden 9 bininin işten çıkartılacağı yolunda haberler dolaşmaktaydı.

Astrium, Cassidian ve Airbus'ın askeri birimlerinin, Airbus Savunma ve Uzay (Airbus Defence and Space) adı altında yeni bir birim altında toplanması sonucu 17 binden fazla kişinin çalıştığı İngiltere operasyonlarının da kesintilerden etkileneceği anlaşılıyor.

EADS'in Paris'teki genel merkezinin de kapatılabileceği belirtiliyor.

EADS, şirketin adının Airbus olarak değiştirileceğini daha önce açıklamıştı. Grubun gelirlerinin büyük kısmını, ticari uçak üreten ve merkezi Toulouse'da olan Airbus şirketi sağlıyor.

İlgili haberler