'Küresel ekonomi dönüm noktasında'

Telif hakkı Getty

Dünya Bankası 2014 için güçlü büyüme tahmininde bulundu.

Küresel ekonominin bir "dönüm noktasında" olduğu söyleniyor.

Dünya ekonomisi ile ilgili yıllık raporunda, banka zengin ülkelerin finansal krizden sonra "nihayet köşeyi dönmekte" gibi göründüğünü söyledi.

Bunun da gelişmekte olan ekonomilerde güçlü büyümeyi desteklemesi bekleniyor.

Ama ABD'de ekonomik teşvik önlemlerinin geri çekilmesinin etkisiyle, bu büyüme beklentilerini olumsuz etkileyebileceği uyarısında da bulunuldu.

'Kriz riskleri'

ABD Merkez Bankası önceden ayda 85 milyar dolarlık tahvil alım programını aşağı çekmeye başladı.

Bunun küresel faiz oranlarını yukarı itebileceği endişesi var.

Bu da gelişmekte olan ülkelerden dışarı para akışını etkileyip, uluslararası mali piyasaların daha istikrarsız hale gelmesine yol açabilecek.

Dünya Bankası, teşvik tedbirlerinin geri çekilemsine, piyasalarda istikrarsızlık eşlik ederse, bazı gelişmekte olan ülkelerin "kriz riskiyle karşı karşıya kalabileceği" uyarısında bulundu.

Telif hakkı Getty

Dünya Bankası grup başkanı Jim Yong Kim "Büyüme hem yüksek gelirli hem de gelişmekte olan ülkelerde güçlü görünüyor, ancak riskler küresel ekonomik toparlanmayı tehdit etmeye devam ediyor" dedi.

Banka çoğunlukla gelişmiş ekonomilerden gelen büyümenin etkisi ile küresel GSYİH'nin bu yıl % 3,2 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Bu oran 2013 yılında % 2.4 olmuştu.

Gelişmekte olan ülkeler

2013 yılında % 4,8 büyüyen gelişmekte olan ülkeler ise 2014'te % 5,3 oranında büyüyecek.

BBC ekonomi muhabiri Andrew Walker'a verdiği röportajda, Dünya Bankası ekonomisti Andrew Burns Brezilya, Türkiye, Hindistan ve Endonezya'nın ABD'de teşviklerin geri çekilmesinden olumsuz etkilenebilecek ülkeler arasında olduğunu kabul etti.

Ancak geçen ay, finansal varlıkları satın alma programını kesmek için atılan ilk somut adımların piyasaları ciddi biçimde rahatsız etmediğini de belirtti.

İlgili haberler