TL'deki düşüşe karşı MB'den acil toplantı kararı

Telif hakkı Reuters

Türk lirasının bir süredir euro ve dolar karşısında hızla değer kaybetmesi üzerine Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Salı günü için acil toplantı kararı aldı. Bu karar üzerine liranın dolar karşısındaki değer kaybı duraksadı.

MB yetkilileri, toplantıda "son gelişmelerin ve fiyat istikrarını sağlamak için gerekli önlemlerin " görüşüleceğini açıkladı.

Belirlenen planların Salı gecesi yapılacak bir açıklamayla duyurulacağı ifade edildi.

Piyasalar, bir süredir lirada gözlenen düşüşe karşı MB'ndan faiz oranlarını yükseltmesini bekliyor.

Toplantı haberinin ardından lira dolar karşısında değer kazandı; gün içinde 2,39 ile rekor düzeye çıkan oran 2,34'e geriledi, fakat euro karşısında yüzde 0,5 değer kaybetti.

MB'nın döviz oranlarını belirlemek amacıyla geçen hafta yaptığı toplantıda oranları istikarlı bir düzeyde tutma kararı alınmıştı.

Uzmanlar, Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde ekonomik büyümeyi azaltır kaygısıyla MB'nın faiz oranlarını yükseltmekten kaçındığını ifade ediyor.

Hükümet 2013'teki yüzde 3,6 olan büyüme oranının bu yıl yüzde 4'e çıkmasını öngörüyor. Bu rakamlar 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 8 civarında olan büyüme oranından keskin bir düşüşü ifade ediyor.

MB bundan önceki son acil toplantısını 2011'de yapmış, faiz oranlarını yüzde 6,25'ten 5,75'e düşürmüştü.

Capital Economics'den ekonomistler, Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki piyasa dalgalanmalarının "yeni bir kriz" kaygısını gündeme getirdiğini belirtiyor.

Türkiye, ABD Merkez Bankası FED'in piyasaları canlandırmak için yaptığı tahvil alımlarını aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara düşürme yönünde Aralık'ta aldığı karardan en fazla etkilenecek "kırılgan ülkeler" arasında sayılıyor.

Bu durumda yatırımcıların gelişmekte olan piyasalardan çekilmesi, bunun ise bu ülkelerin borsalarında ve para birimlerinde daha fazla düşüşe neden olması bekleniyor.

İlgili haberler