Daily Telegraph: Türkiye gibi büyüyen ekonomilerde borç korkusu

Telif hakkı AP

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye, Hindistan ve Brezilya'daki ekonomik durumu değerlendirdiği yazısında kurun korunması için sıkı önlemler alındığı yazıyor.

Gazetenin ekonomi ekinde yer alan habere göre Türkiye'nin de dahil olduğu, gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerde yerel kurları korumak adına atılan son dönemdeki adımlar küresel düzeyde borç korkusu doğuruyor.

Habere göre Türkiye, Hindistan, Brezilya gibi gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerin büyümeyi olumsuz etkilemesine rağmen yurtdışına sermaye kaçışını engellemek için para politikalarını sıkıştırmak zorunda kalması borç problemlerinin artışı korkusu yaratıyor.

Daily Telegraph, önceki ekonomik krizlerdeki orandan çok farklı olarak bugün gelişmekte olan piyasalar bloğunun dünya ekonomisinin yaklaşık yarısını düzenlendiğine dikkat çekiyor.

Gazetede bu ülkelerde yaşanan sorunların ana nedeninin ABD ve Çin ekonomisiyle ilgili gelişmeler olduğu yönündeki yorumlara da yer verilmiş.

Daily Telegraph'a konuşan Danske Bank yöneticisi Lars Christensen, "Arjantin, Ukrayna ve Tayland gibi sorun içindeki ülkelerin hepsinin yerel hikâyeleri var. Ama bütün bir hikâyenin arkasında Amerikan Merkez Bankası'nın tahvil alımını azaltımı ve Çin'in büyümesindeki yavaşlama var."

Gazete Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 7,5'ine denk gelen cari hesap açığını kapatabilmek için 'artık dış sermaye çekemediğini ve rezerv varlıklarının da son altı haftanın en düşük seviyelerine düştüğünü' belirtip "Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki İslami hareketi dağılıyor" yorumunu yapıyor.