Shell Alaska'daki keşif çalışmasını durduruyor

Shell Telif hakkı AFP Getty Images

Petrol devi Royal Dutch Shell 2014 yılı için uygulamaya başladığı yeni strateji çerçevesinde bazı varlıklarını elden çıkarma sürecini hızlandırıyor.

Bu çerçevede Shell, Alaska'daki petrol keşif programını durduracak.

Shell bugün, 2013'ün son çeyreğine ait net kârının 2,9 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2012'nin aynı dönemindeyse bu rakam 5,6 milyar dolardı.

Son adım, Shell'in kâr düzeyleriyle ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yayımlanan "önemli uyarı"sını izliyor.

Dünyanın en büyük üçüncü halka açık şirketi olan Shell, 17 Ocak'ta yatırımcılara beklenmedik bir açıklama yapmış ve yüksek keşif maliyetleri, petrol sanayiindeki baskılar ve Nijerya'daki petrol çıkarma çalışmalarının aksaması yüzünden, Aralık sonuna kadar olan üç aylık dönemde kâr düzeyinin düştüğünü duyurmuştu.

Shell'in sadece bir aydır iş başında olan yeni başkanı Ben van Beurden, bugünkü demecinde, "şirketin gerçekleştirmeyi umduğu tablonun değiştiğini" söyledi.

Yeni başkan, "Genel anlamda güçlü stratejimiz sürecek ama, 2014 yılında, gelirlerin ve nakit akışı performansının geliştirilmesine ağırlık vereceğiz" dedi.

Geçen hafta bir Amerikan mahkemesi, Alaska'da petrol keşif çalışması yapılmasının çevre üzerinde yaratacağı tehlikelerin Amerikan yönetimince tam anlamıyla incelenmediği hükmüne varmıştı.

Shell, 2005'ten bu yana Alaska kıyısı açıklarındaki petrol arama çalışmaları için 4,5 milyar dolar kadar harcama yaptı. Ancak şirket çevre gruplarından da yoğun tepkiler aldı.

İlgili haberler