Japonya hükümeti rekor enflasyondan memnun

Telif hakkı Reuters

Japonya'da enflasyon 1991'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Bugün açıklanan verilere göre ülkede tüketici fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,2 arttı. Japonya hükümeti ise rekor enflasyondan memnun.

Tokyo'daki BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes Japon yetkililerin bu gelişmeyi, ülkenin yaklaşık 20 yıl sonra deflasyondan çıkmaya başladığının işareti olarak gördüklerini aktardı.

Enflasyonun tersi bir gelişme olan deflasyon, genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi anlamına geliyor.

Japonya, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip. Tokyo yönetimi deflasyondan çıkarak ülke ekonomisini yeniden canlandırmayı umuyor.

Satış vergisinde artış

Japonya'da enflasyonun son 23 yılın en yüksek düzeyine çıkmasında hükümetin satış vergisini yüzde 5'den yüzde 8'e çıkarması etkili oldu.

Ülkede hükümet şimdi yükselen fiyatların şirketlerin kârını artırmasını, şirketlerin de bunu ücretlere yansıtmasını istiyor. Ancak şirketlerin çalışanların maaşlarını artıracağına dair fazla bir sinyal yok.

Ücretlerin artmaması halinde, Japon tüketicilerin fiyatların yükseldiği bir ortamda yeniden harcamaları kesmesi ve bunun da Japonya'yı yeniden deflasyona itmesinden korkuluyor.

İlgili haberler