Arjantin iflasın eşiğinde

Telif hakkı AP

Arjantin Ekonomi Bakanı bugün ülkenin kreditörleriyle son bir kez masaya oturarak borcun yeniden yapılandırılması olasılığını görüşecek.

Görüşmeler yine sonuçsuz kalırsa Arjantin'in moratoryum ilan ederek borcunu ödeyemediğini açıklaması bekleniyor.

Arjantin tahvillerine yatırım yapan kreditörler vadesi gelen 1,3 milyar dolarlık tahvilin geri ödemesini talep ediyor.

Ülkenin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, Salı gecesi kreditörlerle New York'ta uzun bir toplantı yapmış ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştı.

Arjantin'in istekleri borcun yeniden yapılandırılması ve faiz geri ödemelerinde kesinti yönünde.

Daha önce kreditörler konuyu ABD'de mahkemeye götürmüş ve Arjantin hükümetine dava açmıştı.

Mahkeme ise, Çarşamba gününe kadar uzlaşı sağlanmaması durumunda Arjantin'in talep edilen ödemeyi yapması gerektiğine hükmetmişti.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te anlaşma ümitlerinin oldukça azaldığı belirtiliyor.

'Akbabalar'

Telif hakkı AFP

Arjantin hükümeti, spekülatif yatırım fonlarının ülkenin en zor zamanlarında tahvilleri ucuza aldığını ve borcu yeniden yapılandırma tekliflerine de hiçbir zaman yanaşmadıklarını söylüyor.

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, kreditörleri 'akbabalar' olarak tanımlarken Arjantin'in borç sorunundan faydalanıp kâr peşinde koşmakla suçluyor.

Arjantin diğer tahvil yatırımcılarından borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmiş ve faiz ödemelerinde yüzde 70'e varan kesintiler elde etmeyi başarmıştı.

Ancak spekülatif fonlara olan borcun tümünün geri ödenmesi gündeme gelirse, diğer yatırımcılar da daha önceki anlaşmayı yok sayıp yatırımlarının tümünün geri ödemesini talep edebilecek.

Arjantin halkı ise ülkenin borç sorununu 'fazlasıyla karmaşık' buluyor ve krizin nedenlerini anlamakta güçlük çektiklerini dile getiriyor.

Ancak ülkenin büyük kısmı için krizin nedeni iki kelimeden ibaret: Akbaba fonları.

Yine temerrüt mü?

Her ne kadar Arjantin hükümeti ülkenin bu kez temerrüde düşmeyeceğini ve yükümlülüklerini yerine getireceğini savunsa da, Arjantin halkı daha önce yaşanan temerrüdlerin bir benzerinin gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Birikimi olanların paralarını çekmek için bankaların önünde kuyruklar oluşturmaya başladığı gelen haberler arasında.

BBC'ye konuşan iki çocuk annesi Carina Etchegaray 2001'deki temerrüt ilanıyla birlikte neredeyse tüm birikimini kaybettiğini söylüyor ve "O dönemde bir ev almayı hayal ediyorduk. Ancak hükümet bankalardaki mevduat hesaplarını dondurduğunu açıkladı ve paramızı dahi çekemedik. Sonunda bloke hesap açıldı ancak o zamana kadar Arjantin pesosu çoktan devalüasyona uğramıştı. Tüm bir anda birikimimiz buharlaştı" diyor.

O zamandan bu güne kadar sürekli bir kriz beklentisiyle yaşadıklarını söyleyen Etchegaray, "Ama yapacak bir şey yok. İki de çocuğunuz varsa duruma uyum sağlayıp bir şekilde çalışmaya devam etmeniz gerekiyor" diye ekliyor.

İlgili haberler