Türkiye'nin büyüme ve enflasyon hedefleri saptı

Telif hakkı Reuters

Küresel ekonomideki olumsuz koşulları gerekçe gösteren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de hükümetin 2014 ve 2015 yıllarında hedeflediği ekonomik büyüme tahminlerini aşağıya çekerken, enflasyonun ise beklentilerin ciddi oranda üzerine çıkacağını itiraf etti.

Ali Babacan'ın Ankara'da ekonomi bakanlarıyla yaptığı basın toplantısında, hükümetin geçen yıl yüzde 4 olarak belirlediği yıl sonu büyüme hedefinin yüzde 3.3'e indirildiği öğrenildi.

2015 yılı için geçen yıl yüzde 5 büyüme öngören hükümet, bu hedefi de yüzde 4'e düşürdü.

Hükümet yetkilileri Avrupa Birliği'nde beklentilerin altında gerçekleşen ekonomik büyümenin yanısıra Irak ve Suriye'deki kriz durumunun ve Ukrayna'da tırmanan gerginliğin Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor.

Enflasyon artıyor

Ekonomik büyümeyi canlandırmak amacıyla Türkiye Merkez Bankası üzerinde faizleri indirmesi yönünde baskı yaratan bu durum, enflasyon beklentilerini de etkiliyor.

Telif hakkı Reuters

Ali Babacan Türkiye'nin 2015-2017 arasındaki üç yıllık ekonomik planında enflasyonla mücadelenin başlıca önceliklerden biri olmaya devam edeceğini söyledi.

Bugünkü basın toplantısında hedeflerdeki en büyük sapmanın enflasyon tahminlerinde ortaya çıktığı görülüyor

Hükümet enflasyonda yüzde 5.3 olarak belirlediği 2014 yıl sonu tahminini kayda değer oranda artırarak yüzde 9.4'e yükseltti.

Hükümetin geçen yıl 2015 hedefi olarak belirlediği yüzde 5'lik enflasyon tahmini ise bu son revizyonda yüzde 6.3'e yükseltilmiş bulunuyor.

AB'de büyüme

Reuters ajansı, Türkiye'de ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen enflasyonu kontrol altında tutmakta zorlanıldığına dikkat çekiyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağının Avrupa Birliği olduğunu ve Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomik büyümeyi destekleyici adımlar attığını vurguladı.

Enflasonla mücadelenin yanısıra cari açığın da önümüzdeki üç yıllık dönemde hükümetin gündemindeki en önemli konulardan biri olacağını kaydeden Babacan, 2014 için yüzde 6.1 olarak öngörülen cari açığın yıl sonunda yüzde 5.7'ye gerileyeceğinin tahmin edildiğini duyurdu.

2015 ve 2016 yılı için cari açık tahminleri de yüzde 5.4'e indirildi.