'Yunanistan-Avrupa gerginliği dünya için risk'

Telif hakkı n

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Atina ve Brüksel arasında yaşanan gerilimin dünya ekonomisi için büyük bir riske dönüştüğünü vurgulayarak "Taraflar sorumluluk bilinciyle hareket etmeli" dedi.

Londra'da yeni Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'le görüşen Osborne, "Şu an küresel ekonomi karşısındaki en büyük riskin Yunanistan ve Euro Bölgesi arasındaki gerginlik olduğu açık" diye konuştu.

Bu riskin İngiltere ekonomisine de tehdit oluşturduğunu belirten Osborne şunları söyledi:

"İngiltere'de olduğu gibi Avrupa'da da artık kargaşa karşısında basireti tercih etme zamanı. Yunanistan Maliye Bakanı'nı sorumlu davranmaya çağırıyorum. Ancak Euro Bölgesi'nin de istihdam ve büyüme için daha iyi planları olması önemli. Biz İngiltere'de bu planı uyguladık ve bu belirsizlik ortamında, planı terk etmenin zamanı değil."

Telif hakkı BBC World Service

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF'yle yaptığı 240 milyar euroluk kredi anlaşmasının şartlarını yeniden müzakere etmek istiyor. Yunanistan kurtarma paketi karşılığında ağır kemer sıkma önlemleri uygulamak zorunda kalmıştı.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve Yunanistan'ın en büyük alacaklısı olan Almanya, yeni Yunan hükümetinin koşulları değiştirme talebine karşı çıkıyor.

Avrupa başkentlerini ziyaret eden Varufakis, önceliğinin tüm Avrupalıların gönenci olduğunu belirterek daha fazla kredi istemediklerini belirtti.

İlgili haberler