Moody's: Petrolün ucuzlaması küresel büyüme getirmez

Telif hakkı Getty

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, düşen petrol fiyatlarının gelecek iki yıl içinde küresel ekonominin büyümesine fazla katkıda bulunmayacağını bildirdi.

Moody's, ucuzlayan petrolün sağlayacağı katkıların, Euro Bölgesi'nin ekonomik sıkıntıları ile Çin, Japonya ve Rusya'daki ekonomik yavaşlama yüzünden bir fark yaratmayacağını kaydetti.

Kuruluş, G-20 ülkeleri için büyüme tahminlerini değiştirmeyeceğini belirterek, 2015 ve 2016'da G20 ekonomilerinde milli gelir büyümesinin yüzde 3'ün biraz altında olmasının beklendiğini açıkladı.

Bu oran 2014'te ve bir önceki tahminlerde de aynıydı.

Moody's raporunu yazan Marie Diron, "İlke olarak petrol fiyatlarının düşmesi, küresel büyümeye önemli bir katkıda bulunur. Ancak çeşitli etmenler, enerjinin maliyetlerinin ucuzlamasıyla elde edilen kazancın kaybına neden oluyor. Euro Bölgesi'nde petrol fiyatlarının düşüşü, işsizliğin yüksek olduğu, düşük ya da negatif enflasyon görüldüğü ve kimi ülkelerde siyasi belirsizlik yaşandığı, olumsuz bir ekonomik iklimde gerçekleşiyor" dedi.

Moody's, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programının euroyu zayıflatarak Euro Bölgesi'ne hafif bir kuvvet verebileceğini; ancak Euro Bölgesi'nde talebin zayıf olması nedeniyle, şirketlerin enerji maliyetinin düşmesini dikkate almayacağını kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, ABD'nin, tüketici ve kurumsal harcamaların daha yüksek olması nedeniyle petrol fiyatlarının ucuzlamasından yarar sağlayacağını bildirdi.

İlgili haberler