AB: Yunanistan'ın reform planı iyi bir başlangıç

Telif hakkı AFP

Yunanistan 28 Şubat'ta sonlanacak olan yardım paketinin dört ay daha uzatılabilmesi için Avrupa Birliği'nin (AB) beklediği reform paketini sundu.

Avrupa Komisyonu'ndan gelen ilk açıklamada Atina'nın yolsuzlukla mücadeleye odaklanan reform önerileri için "Yeteri kadar kapsamlı" yorumu yapıldı.

Reform planının AB'ye sunulmasının ardından Atina borsası güne yüzde 7'ye varan yükselişle başladı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda "Yunanistan'ın reform reform listesi zamanında ulaştı" dedi.

Bir Avrupa Komisyonu yetkilisi ise Reuters haber ajansına "Reform listesi yeterince kapsamlı ve iyi bir başlangıç noktası" dedi.

Yunanistan, mali yardım paketinin süresinin uzatılması için Euro bölgesi liderleri tarafından istenen reformların neler olduğunu özet başlıklar halinde açıklamıştı.

Özellikle yolsuzlukla mücadeleye odaklanan reform listesi kısaca şöyle:

  • Daha adil bir vergi sistemi yaratmak
  • Vergi kaçırma ile mücadele
  • Yolsuzlukla mücadele
  • Yakıt ve tütün kaçakçılığı ile mücadele
  • Toplu sözleşemelere reform
  • İnsani krizler mücadele için ev garantisi ve sigortasız işsizler için ücretsiz sağlık hizmeti
Telif hakkı BBC World Service

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin dört aylık bir uzatma için plan hakkında bugün karar vermesi bekleniyor.

Eğer anlaşma çökerse, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasından korkuluyor.

BBC'nin Atina'da bulunan muhabiri Mark Lowen, hükümetin seçimden önce verdiği bazı sözlerden dönmek zorunda kalabileceğini söylüyor. Bunların arasında asgari ücreti artırmak ve işsiz kalan kamu çalışanlarına iş vermek de var.

İlgili haberler