Başbakanlık'tan Merkez Bankası bağımsızlığı vurgusu

Telif hakkı aa.com.tr
Image caption Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen hafta New York'ta uluslararası finans çevreleriyle temaslarda bulunmuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen ekonomi toplantısının ardından yapılan basın açıklamasında Merkez Bankası için 'yasasında belirlenen çerçevede araç bağımsızlığına sahiptir' ifadesine yer verildi.

Türk Lirası'ndaki son değer kaybı trendinin ABD'de ekonominin beklenenden hızlı toparlanmasına bağlı olduğu ifade edilen açıklamada, yine de TL'deki değer kaybının diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla bir miktar daha fazla olduğu da belirtliyor.

ERDOĞAN-BAŞÇI GÖRÜŞMESİNDEN PİYASA NE BEKLİYOR?

"Merkez Bankamız 2002 yılından beri, başta 2009 yılındaki küresel kriz olmak üzere, birçok kez bu tip uluslararası dalgalanmalara karşı aldığı tedbirlerle başarılı sınavlar vermiş ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtlamıştır" deniyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetleri ve Merkez Bankası arasında geçmiş 12 yılda da olduğu gibi 'yakın bir iletişim ve istişare' olduğu vurgulanan açıklamada "Bugün de Merkez Bankamız para politikaları hedefi doğrultusunda gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır" deniyor.

Başbakanlık açıklamasında ekonomiye dair yeni bir programın da yakın zamanda açıklanacağı ifade ediliyor:

"Hükümetimizin güçlü ve dengeli büyüme hedefi doğrultusunda sanayi üretimini, istihdamı ve şirketlerimizin sermaye yapısını destekleyecek bir paket üzerinde çalışılmaktadır. Bu paket yakın bir zaman içinde kamuoyuna açıklanacaktır."

İlgili haberler