Yunanistan Maliye Bakanı: Mali kriz tırmanıyor

Telif hakkı Reuters

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, ülkesinin mali durumunun 'son derece acil' olduğunu ve krizin gelecek birkaç hafta içinde doruk noktasına çıkabileceğini söyledi.

Varufakis'in uyarısı, Euro bölgesi maliye bakanlarının, Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF'den aldığı 240 milyar euro mali yardım paketinin 7.2 milyar euro'luk son kredi diliminin serbest bırakılmasını görüşmek üzere Brüksel'de düzenledikleri toplantının ardından geldi.

Maliye Bakanları, Yunanistan'ın ilerleme kaydettiğini, ancak daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi.

Yunan hükümeti ise, ödeme yükümlülüklerini karşılamakta zorlanıyor.

TIKLAYIN- MOODYS'DEN UYARI: YUNANİSTAN'IN EURO'DAN ÇIKIŞ RİSKİ HAFİFE ALINMAMALI

Atina, belirlenen son ödeme tarihinden bir gün önce 750 milyon euro'luk geri ödemenin transferini başlattı.

Brüksel'de gazetecilere konuşan Varufakis, "Likidite sorunu son derece acil bir sorun. Lafı dolandırmayalım, bu herkesçe bilinen bir gerçek. Zaman açısından, gelecek birkaç haftadan bahsediyoruz" dedi.

TIKLAYIN: VARUFAKİS 4 AYDA NASIL 'İSTENMEYEN ADAM' OLDU?

Yunanistan'ın, uluslararası kreditörleriyle reformlar üzerinde anlaşması için Haziran ayı sonuna kadar vakti var. Para kaynaklarının giderek azalması nedeniyle kamu kuruluşlarından yardım istemek durumunda kaldı.

Kriz, Yunanistan'ın borçlarını ödemeyip euro'dan ayrılacağı yorumlarına da neden odlu.

Euro bölgesi ise, kurtarma paketi karşılığında emekli maaşların kesilmesinin de dahil olduğu sert reformlar uygulanmasında ısrarcı oluyor. Kemer sıkma politikasına karşı çıkan Syriza hükümeti ise bu katı şartlara direniyor.

'Daha fazla çabaya ihtiyaç var'

Euro bölgesi maliye bakanları Brüksel'deki toplantının ardından yaptıkları yazılı açıklamada, müzakerelerde 'şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duyduklarını' fakat 'hala kapanmamış meselelerdeki boşlukların aşılabilmesi için daha fazla zaman ve çabaya ihtiyaç olduğunu' ifade etti.

Eurogroup Başkanı Jeroen Difsselbloem, Yunanistan'ın yeni ödemeler alabilmesi için kurtarma paketi üzerinde tam anlaşma sağlanması gerektiğini belirtti.

Difsselbloem, "Kısıtlı zaman ve kısıtlı likidite var, süre dolmadan ve para tükenmeden bir anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi.

Yunanistan'ın, Salı günü yapılması beklenen IMF borç ödemesini gerçekleştirmeyeceğine dair endişeler vardı.

Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, geri ödeme içi talimatın Pazartesi günü verildiğini söyledi. Mayıs'ın başından bu yana IMF'ye yaklaşık 1 milyar euro faiz ödemeleri yapıldı.

Hükümetin fonu nereden elde ettiği belirsiz fakat Selanik Belediye Başkanı geçen hafta para yardımı isteği üzerine nakit devri yaptığını söyledi.

Syriza, seçim kampanyasında verdiği kemer sıkma karşıtı politikasına dair sözlerden geri adım atmayacağını duyurdu. Ve Brüksel'le varılacak her türlü anlaşmanın referanduma götürülebileceğine işaret etti.

Almanya'nın Maliye Bakanı Wolfgang Schaueble de bu fikre destek çıktığını açıkladı.

İlgili haberler