AB'den Yunanistan'ın son dakika teklifine ret

Telif hakkı Reuters
Image caption Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Euro Bölgesi'ne yeni bir kurtarma paketi ve mevcut borcun yeniden yapılandırılmasını teklif etmişti.

Syriza hükümetinin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borç taksidi ödemesi için sürenin dolmasına saatler kala Brüksel'e yaptığı son teklife de Euro Bölgesi maliye bakanlarından 'Hayır' yanıtı geldi.

Atina'nın önerisinde Yunanistan'a üçüncü bir kurtarma paketi verilmesi ve mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak daha uzun vadeye yayılması teklif ediliyordu.

2 yıl süreli 29,1 milyar euroluk yeni yeni kurtarma paketinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak adlandırılan kuruluş tarafından yönetilmesi de teklifte yer alan başlıklar arasındaydı.

Ancak Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem, yeni önerilerin ancak Pazar günkü referandumun ardından masaya yatırılabileceğini ifade etti.

Dijsselbloem, maliye bakanlarının görüşmelere yarın da devam edeceğini ifade etti.

TIKLAYIN - YUNANİSTAN IMF'YE BORCUNU ÖDEYEMEZSE NE OLACAK?

Euro Bölgesi'nden gelen son olumsuz yanıtla birlikte, Atina'nın bu geceyarısına kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar euroluk borç taksidinin de ödenemeyeceğinin neredeyse kesinleşmiş olduğu ifade ediliyor.

Atina IMF'ye olan borç taksidini geri ödeyememesi durumunda ülkeyi Euro Bölgesi dışına itecek sürecin tetiklenebileceği uyarıları yapılıyor.

Avrupa Komisyonu, herhangi bir anlaşmaya varılabilmesi için Yunan hükümetinin emekli maaşlarında indirime gitmesini KDV uygulanan ürün sayısının artırılmasını talep ediyor.

Yunanistan ekonomisinin durumu

320 milyar €

Ülkenin toplam borcu

240 milyar €

Avrupa'dan alınan kurtarma paketi

  • %177 borcun milli gelire oranı

  • %25 2010'dan bu yana milli gelirdeki daralma

  • %26 işsizlik oranı

Reuters

Syriza hükümeti Euro Bölgesi, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın yardım paketi karşılığında talep ettiği kemer sıkma tedbirlerini referanduma götürme kararı almıştı.

Avrupalı yetkililer, referandum sonucunun Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağını tayin edeceği uyarılarını yapıyor.

İlgili haberler