Çin'de devalüasyon: Yuan 3 yılın en düşüğünde

Telif hakkı AP

Çin'de ekonomik verilerin üst üste kötü gelmesi ve büyümeye dair endişelerin artmasının ardından Merkez Bankası'ndan sürpriz devalüasyon kararı geldi.

Merkez Bankası'nın "Tek seferlik bir adım" olarak tanımladığı devalüasyonla Çin para birimi Yuan, ABD Doları karşısında yüzde 1,9 değer kaybetti.

Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada kararın "Piyasa koşullarını daha iyi yansıtabilmek" için alındığı ifade edildi.

ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de son dönemde verilerde zayıflama gözleniyordu.

Ülke ekonomisinin lokomotifi olan dış ticarete dair açıklanan Temmuz ayı ihracatı yıllık bazda yüzde 8,3'lük daralmaya işaret etmişti.

Sanayi üretiminde yavaşlama sinyalleri ise üretici fiyat endeksinde yine Temmuz ayında yaşanan yüzde 5,4'lük düşüşle geldi.

Yuan'daki devalüasyonun ülkenin dış ticaretteki rekabet gücünü destekleyeceği ve ihracatı artıracağı yorumları yapılıyor.

'Kur savaşları'

Çin'in son hamlesi, ülkelerin dış ticaret rekabetini artırmak amacıyla karşılıklı olarak para biriminin değerini düşürme yarışına girmeleri için kullanılan 'Kur savaşları' terimini de yeniden gündeme getirdi.

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi IG'den piyasa analisti Angus Nicholson, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda "Herkesin aklındaki soru Asya ejderinin uyanıp uyanmadığı. Yeni bir kur savaşı mı başlıyor?" diye sordu.

İlgili haberler