Botaş, Rusya'yı uluslararası tahkime götürüyor

Telif hakkı AFP

Türkiye ile Rusya arasında doğal gaz fiyatında indirim konusunda aylardır süren görüşmelerde bir anlaşma sağlanamaması üzerine, Botaş, Uluslararası Ticaret Odası'nın tahkim mahkemesine başvurdu.

Reuters ajansının haberine göre, geçen Şubat ayında, dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan satın alınan 28-30 milyar metre küp arasındaki doğal gaz için yüzde 10,25 oranında fiyat indirimi sağlandığını açıkladı; ancak o zamandan bu yana anlaşma nihai hale getirilemedi.

Reuters ajansına açıklama yapan bir enerji yetkilisi, "Rus şirketi Gazprom ile bir süredir görüşmeler devam ediyordu ancak bu konuda beklenen gelişmeler olmadı. Dün tahkime gidildi, sanırım kararı tahkim verecek" şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2014 Aralık'ında yaptığı Türkiye ziyaretinde Türkiye’ye ek doğal gaz sağlayacaklarını ve 1 Ocak'tan sonra fiyatta yüzde 6 indirim yapacaklarını söylemiş ve görüşmelerin devam edeceğini bildirmişti.

Putin ziyaretinde ayrıca, Türkiye’ye yeni bir hat yapılabileceği mesajını da vermiş ve “Yunanistan sınırında, Türkiye topraklarında kurulacak bir gaz dağıtım merkezinden Güney Avrupalı müşterilerin talepleri karşılanabilir” şeklinde konuşmuştu.

Türkiye ile Rusya arasındaki Türk akımı projesinin inşaatı hala askıda bekliyor.

İlgili haberler