Rus gümrüklerinde 350 TIR bekletiliyor

Telif hakkı AFP

Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesinden bu yana Türkiye'den giden TIR'lar Rus gümrüklerinden geçirilmiyor.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye'den giden toplam 350 TIR'ın gümrüklerde bekletildiğini söyledi.

150 TIR'ın Gürcistan üzerinden, 250 TIR'ın da Ukrayna üzerinden Rusya'ya ulaştığını söyleyen Şener, gümrüklerde tüm TIR'lardan 'tam tespit' taraması istendiğini ifade etti.

'Tam tespit' taraması, TIR içerisndeki malların tamamının araçtan indirilip tek tek incelenmesi ve sayılması anlamına geliyor ve tek bir TIR'da 'tam tespit' taramasının yapılması günler alabiliyor.

Ancak Şener, henüz tam tespit taramasının dahi başlamadığını, bu nedenle de Türkiye'den Rusya'ya gitmesi planlanan araçlarda dahi mal yüklemelerinin durduğunu söylüyor.

Şener, Türkiye'den Rusya'ya ayda ortalama 3000 TIR gittiğini, bu TIR'ların 1000'inin Türkiye'ye ait olduğunu, 2000 TIR'ın ise Türkiye üzerinden Rusya'ya mal yaşıyan başka ülkelere ait olduğunu ifade ediyor.

'Ticaret bilek güreşine dönmemeli'

Rus gümrüklerindeki uygulamanın her iki ülkeyi de zor durumda bırakacağını ifade eden Şener, "Araçlarda Rus fabrikalarının imalat için ihtiyaç duyduğu malzemeler vardı. Şimdi o fabrikalarda da üretim aksadı. Sebze-meyve vardı. Araçlar soğutuculu ama onlar da bir noktaya kadar dayanabilir" diyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye Rusya'ya yılda 1 milyar dolara yakın tarımsal ürün ihracatı yapıyor.

Siyasi anlaşmazlıkların ticarete yansımaması gerektiğini ifade eden UND İcra Kuruşlu Başkanı Fatih Şener, Rusya'nın uygulamalarını "Olayın heyecanıyla alınömış kararlar" olarak niteliyor ve kısa sürede normal iş akışına dönüleceğini tahmin ediyor.

Türkiye'nin de ticari misilleme yapmaması gerektiğini söyleyen Fatih Şener, "Ticaret bilek güreşine dönüşmemeli" diyor.

İlgili haberler