İngiltere tarihinde ölülerle fotoğraf geleneği

Victoria dönemi çocukları Telif hakkı .
Image caption İngiltere'de Kraliçe Victoria döneminde çok sayıda çocuk sahibi olunması sık görülen bir durumdu. Aynı zamanda daha beş yaşlarını göremeden ölmeleri de sık görülen bir durumdu. Bu fotoğrafta görülen en küçük çocuk aslında ölü ve bir destekle ayakta tutuluyor.

Ölüş sevdiklerinizle fotoğraf çektirmek bugün bakıldığında duyarsız ve acımasız bir şey gibi düşünülebilir. Ancak Kraliçe Victoria devri (1837-1901)İngilteresi'nde bu uygulama ölüm acısıyla başa çıkabilmenin bir yöntemiydi.

Fotoğraflar rahatsız edici ve garip bir şekilde etkileyici. Ölülerle birlikte poz veren aileler, uyuyor gibi gözüken çocuklar ve zarif bir şekilde arkalarına yaslanan genç kadınlar.

Victoria dönemi ölümlerle doluydu. Difteri, tifo, kolera salgınları ülkede çok sayıda ölüme yol açtı. 1861'den sonra da Kraliçe bir tür ölüm modası yarattı.

Aslında "memento mori-öleceğini unutma" eşyaları Victoria devrinden önce de farklı şekillerde bulunuyordu.

Telif hakkı .
Image caption Fotoğraflar çekilirken yapılan uzun süreli pozlamada, hareket etmeyen ölüler, yanlarındaki canlılardan biraz daha net görülüyordu.
Telif hakkı .
Image caption Fotoğraf stüdyoları, ölülerle çekilen fotoğrafları, yas tutan yakınlara verilmesi için kartpostal haline de getiriyordu.
Telif hakkı Ann Longmore-Etheridge Collection
Image caption Bazı fotoğraflarda ölüyü biraz daha canlı göstermek için baskıda fotoğraflara çeşitli işlemler yapılıyordu. Soldaki ölü biraz daha canlı görünürken, sağdakinde ölüm çok daha açık bir şekilde seçililiyor.

Ölülerin kesilen saçları kolyelere ya da yüzüklere konuluyor, balmumundan ölüm maskeleri yapılıyor ve tablolarla heykellerde ölümün sembolleri yer alıyordu.

Ancak 1800'lü yılların ortalarında fotoğraf daha popüler ve ucuz hale geldi. Bu şekilde memento mori fotoğrafları ortaya çıktı.

Aslında fotoğraf yine de pahalı bir lükstü ancak yine de portreden daha ucuzdu.

Telif hakkı .
Image caption Bu fotoğrafta, biri ölü biri de hayatta kalan ikizler görülüyor. Ölü bebeğin etrafına çiçekler konulmuş.
Telif hakkı Ann Longmore-Etheridge Collection
Image caption İki kız kardeş ölmüş anneleriyle poz verirken, ortadaki fotoğrafta ölmüş bebeğinin yasını tutan bir baba var. Sağdaki kadının yanakalrında makyaj görülürken, ölmüş bebeği daha soluk gözüküyor.
Telif hakkı .
Image caption Aralarında evin kedisinin de bulunduğu tüm bir aile, yerde uyuyormuş pozu veren ölü çocuğun etrafında.

Victoria döneminde kızamık, difteri, kızıl hastalığı ve kızamıkçık hastalıkları sık görülüyor ve çocuklarda ölümcül oluyordu.

Çoğunlukla çocuklarının fotoğraflarını çektirip, anılarını yaşatmak, ailelerin aklına ölümden sonra geliyordu.

Ancak tıp alanındaki ilerlemeler çocukların yaşama şansını arttırınca, ölüm fotoğraflarına talep azaldı.

Telif hakkı .
Image caption Fotoğraftaki çocuğun gözleri boyalı. Küçük kız ise sanki en sevdiği bebekleriyle oynarken uyuyakalmış gibi.
Telif hakkı .
Image caption Bir yakının ölümü çoğunlukla toplu aile fotoğrafı çekilmesini beraberinde getiriyordu. Çünkü ölen bir çocuğun fotoğrafına sahip olmak için son şanstı.
Telif hakkı .
Image caption Memento mori fotoğrafları sadece Avrupa'da popüler değildi. Bu fotoğraflar Avrupa'dan.