Cosa Nostra lideri 'traktör' Provenzano öldü

Bernardo Provenzano Telif hakkı AP

Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın başı olarak bilinen, "babaların babası" Bernardo Provenzano 83 yaşında hapishanede öldü.

"Baba" (The Godfather) filminin ardından adı Sicilya mafyasıyla özdeşleşen Corleone kasabasında, 31 Ocak 1933'te doğan Bernardo Provenzano genç yaşta Cosa Nostra'ya katılmıştı. Çocukluk arkadaşı ve dönemin "babası" Toto Riina'nın 1993'te tutuklanmasının ardından örgütün liderliğini Provenzano devralmıştı.

43 yıllık kaçak hayatının ardından Nisan 2006'da yakalanan Provenzano, mafyayla mücadele yargıçları Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino suikastlerinin de dahil olduğu çok sayıda cinayetten suçlu bulunmuş ve birden çok ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mafya liderlerinin cezaevindeyken de örgütlerini yönetmeye devam etmesini önlemek amacıyla çıkarılan bir yasa uyarınca Provenzano tecritte tutuluyordu. 2012'de cezaevinde intihar teşebbüsünde bulunan Provenzano'nun, sağlık sorunları nedeniyle tahliye talepleri defalarca reddedilmişti.

Provenzano, mesane kanseri ve bilişsel işlev bozukluğu nedeniyle hastane koğuşunda 2 yıldır tedavi görüyordu. İtalyan basınındaki haberlere göre son bir yıldır uzman raporlarında "bir bitkiden neredeyse farksız" olarak tanımlanıyordu. Ancak bu raporlar da mafya babasının tecritten çıkarılması için yeterli olmamıştı.

Bernardo Provenzano'nun, Milano'daki San Paolo Hastanesi'nin mahkum koğuşunda bugün hayatını kaybettiği açıklandı.

Lakapları "traktör" ve "muhasebeci"

Bernardo Provenanzo için ünlü mafya babalarından Luciano Liggio'nun "tavuk kadar beyni var ama Tanrı gibi ateş ediyor" dediği rivayet ediliyordu. Çiftçi bir ailenin 7 çocuğundan biri olan Provenzano, kurbanlarını "biçtiği" gerekçesiyle "traktör" olarak anılıyordu.

Provenzano, ince hesaplarla örgütünü "daha etkili" hale getirmesi ve 43 yıl boyunca kanundan kaçmayı başarması nedeniyle de "muhasebeci" lakabına layık görülmüştü.

2006'da tutuklanmasına kadar İtalya'nın en çok aranan adamı olan Provenzano, iddialara göre yakalanmamak için kırsal alanda, çiftlik evlerinde kalıyor, birkaç günde bir ev değiştiriyor ve sokağa rahip kıyafetiyle çıkıyordu. Provenzano, adamlarıyla iletişiminin takip edilmesini önlemek için de daktiloyla yazdığı şifreli mesajlara başvuruyordu.

Telif hakkı AFP

Bernardo Provenzano 11 Nisan 2006'da, memleketi Corleone yakınlarında bir çiftlik kulübesinde yakalandığında İtalyan gazeteleri "Mafyanın başı kesildi" gibi başlıklar atmıştı.

Provenzano 10 yılı aşkın tutukluluğu süresince adli yetkililerle işbirliğini reddederek, halen çözülmeyen birçok vakanın aydınlatılmasını engellemişti. Halen yargılanmasına devam edilen birçok dava da hastalığı nedeniyle askıya alınmıştı.

"Bir zararlı ottan kurtulduk"

Provenzano'nun ölüm haberi açıklandığında Corleone kasabası Belediye Başkanı Leoluchina Savona "Onun ölümü toplumumuz için kanserden, vatandaşlarımıza musallat olan bir zararlı ottan kurtulmak gibi" dedi. Corleone'nin bağlı olduğu Palermo Emniyet Müdürlüğü de, Provenzano için kamuya açık bir cenaze töreni yapılmasının yasaklanacağını duyurdu.