Erdoğan: Barbarların dünyada yeri yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Fransa'nın Nice kentinde kamyonla düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi ve Fransa halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Erdoğan cumhurbaşkanlığı makamından yapılan yazılı açıklamasında "Pek çok terör saldırısına maruz kalmış bir ülke olarak, Fransa'yı ve Fransız halkının duygularını gayet iyi anlıyoruz. Terör saldırısı olduğu değerlendirilen bu barbarca eylem, terörizme karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele verilmesi zaruretini bir kez daha ortaya koymuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı, terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa'yı hedef alan bu son saldırıdan gerekli dersleri çıkarmalarını bekliyoruz. Terör örgütleri için Türkiye ile Fransa'nın, Irak ile Belçika'nın, Suudi Arabistan ile Amerika'nın bir farkının olmadığını artık hep birlikte görmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca "Terörün dini, ırkı ve milliyeti yoktur. Bu hunharca eylemi gerçekleştirenlerin de insanlıkla bir ilgisi yoktur. Bu barbarların esas itibariyle bu dünyada bir yeri de yoktur ve olmamalıdır" dedi.

Türkiye'nin bu zor günde Fransa devleti ve halkının yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, başsağlığı dileklerini yineledi.

Dünya liderleri de Nice saldırısında yaşamını kaybedenlere yönelik açıklamada bulundular.

ABD Başkanı Barack Obama olayı "terör saldırısı" olarak niteleyerek "ABD'nin düşünce ve dualarıyla ölenlerin aileleri ve yakınlarının yanında olduğunu" söyledi.

Obama Fransa'yı ABD'nin "en eski müttefiki" olarak da tanımladı.

Telif hakkı EPA
Image caption Moğolistan'da yapılan Asya-Avrupa zirvesinde dünya liderleri Nice saldırısı sonrası saygı duruşunda bulundu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Fransa ve Avrupa için üzücü bir gün" dedi. Tusk saldırının Fransa'nın özgürlük, eşitlik ve kardeşliği kutladığı günde geldiğini de ekledi.

Liderlerden tepkiler

Çin Başbakanı Li Keqiang Moğolistan'da yapılan Asya-Avrupa zirvesinde "Terörizmin tüm türlerini kuvvetle kınıyoruz. Kurbanlara başsağlığı dileklerinizi sunuyoruz ve terörün her türüyle mücadele edeceğiz" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe "korkak terörizmin masum insanları hedef alması affedilemez" dedi.

İngiltere'nin yeni başbakanı Theresa May henüz açıklama yapmadı ancak bir sözcüsü salıdırı "berbat bir olay" olarak niteledi.

İngiltere'nin yeni dışişleri bakanı Boris Johnson da Twitter hesabından "Nice'te korkunç olaylardan dolayı şok ve üzüntü içindeyim" dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Twitter hesabından Fransa halkıyla dayanışma içinde oldukları mesajını paylaştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de saldırıyla ilgili "barbarca ve korkakça" yorumunu yaptı.

İlgili haberler