Alman polisi baltalı saldırganı öldürdü

Almanya'da bir trende baltalı saldırı Telif hakkı EPA

Almanya'da yanında balta ve bıçakla trene binen bir kişi, üçü ağır olmak üzere dört kişiyi yaraladıktan sonra polis tarafından öldürüldü.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, saldırganın 17 yaşındaki bir Afgan mülteci olduğunu açıkladı ve Almanya'ya anne-babası olmadan geldiğini söyledi.

Treuchlingen - Würzburg seferini yapan trende meydana gelen olayda, saldırganın tren Würzburg'a girdiği sırada elindeki baltayla yolculara saldırmaya başladığı belirtildi.

Saldırının ardından Alman basınında çıkan ilk haberlerde 20 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Ancak daha sonra çok sayıda kişinin geçirdikleri şok nedeniyle kontrol amaçlı hastanelere sevk edildikleri açıklandı.

Saldırının ardından trenden kaçan saldırganın polis tarafından kovalandığı ve ateş açarak saldırganı öldürdüğü de belirtildi.

Telif hakkı Getty
Image caption Saldırganın kaçmaya çalışırken polis tarafından vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Saldırının ne amaçla gerçekleştiği konusunda resmi bir açıklama yapılmasa da BBC'nin Berlin muhabiri Damien McGuinness, Fransa'daki kamyonlu saldırının ardından Almanya'da tedirginliğin artmış olduğunu söylüyor.

Mayıs ayında Münih tren istasyonunda önce tekbir getiren ardından da elindeki bıçakla çevresindekilere saldıran birisi, bir kişiyi öldürmüş, üç kişiyi de yaralamıştı.

Alman yetkililer saldırganın akli dengesinin yerinde olmadığını söyleyerek ruh ve sinir hastalıkları hastanesine kaldırıldığını açıklamışlardı. Saldırının radikal İslamcı örgütlerle bir bağlantısının olmadığı da belirtilmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler