Nice'deki kamyon saldırısıyla ilgili olarak 5 zanlı tutuklandı

Saldırıda ölenler için çiçekler bırakılıyor Telif hakkı Reuters
Image caption Saldırıda ölenler için çiçekler bırakılıyor

Fransa'da bir mahkeme, 14 Temmuz'daki Bastille Günü kutlamaları sırasında Nice'de bir kamyonu kitlelerin üzerine sürerek 84 kişiyi öldüren saldırgana lojistik destek vermekle suçlanan 5 kişiyi tutukladı.

Saldırgan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel'e yardım etmekle suçlanan 22 ile 40 yaşları arasındaki 4 erkek ve bir kadın tutuklu olarak "terör suçlarından" yargılanacak.

Fransız savcı François Molins, zanlılardan birinin saldırıdan bir gün sonra video çekmek üzere olay yerine döndüğünü söyledi.

Savcı 84 kişiyi öldüren ve saldırı sırasında kendisi de ölen Lahouaiej-Bouhlel'in beş zanlıdan yardım aldığının ve saldırıyı aylardır planlamakta olduğunun anlaşıldığını söylüyor.

Saldırganlardan üçü, Tunus asıllı Fransız Ramzi A ve Mohamed Oualid G ile Tunuslu Chokri C, "terör bağlantılı cinayet" suçuna ortak olmakla suçlanıyorlar.

Artan adlı bir Arnavut ile Fransa-Arnavutluk çifte vatandaşı Enkeldja adlı bir kadın da saldırgana silah temin ederek "ateşli silahlar yasasını bir terör grubu ile ilgili olarak ihlal" suçlamasıyla yargılanacaklar.

İlgili haberler