Tayland'da iki çocuğa suçlama: Oy pusulalarını yırttılar

Tayland'da protesto Telif hakkı Reuters
Image caption Tayland'da askeri yönetimin hazırladığı anayasa taslağına karşı protestolardan biri.

Tayland'da anayasa referandumu öncesi 8 yaşındaki iki kız çocuğu oy pusulalarını yırtmakla suçlanıyor.

BBC Tayland Servisi'nin haberine göre, polis raporunda kızların pusulaları çocukça bir oyun oynarken yırttıkları yazıyor.

Son gelişmeleri aktaran BBC muhabirleri, Ağustos ayında yapılacak referandumla ilgili her türlü tartışmanın engellendiğini ve referanduma karşı çıkan 100'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Tayland'da geçen hafta da bir avukat anayasa referandumunu, "ülkeyi soymak" olarak nitelediği için yasal soruşturmaya maruz kalmıştı.

Ülkedeki askeri yönetim tarafından hazırlanan anayasa taslağının seçilmiş her hükümeti zayıflatacağı düşünülüyor.

Anayasa taslağı eleştiriliyor

Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, 2013'te parlamentonun alt kanadını feshetmiş ve ülkede karışıklık çıkmıştı. Göstericiler, aylarca bazı bölgelere girişi engellemişti.

Ülkede ordu Mayıs 2014'te ülkede yönetimine el koymuş, cunta lideri General Prayuth Çan-oça, kendisini Başbakan ilan etmiş, Senato da feshedilmişti.

Tayland'da askeri yönetim anayasa taslağının eleştirilmesini ve seçmenlerin hayır oyu kullanma çağrılarını engelliyor.

Ülkede siyasi partiler, akademisyenler ve medyanın eleştiri oklarının hedefi haline gelen anayasa taslağı 7 Ağustos'ta referanduma sunulacak. Taslak senatonun tamamen askeri cunta tarafından seçilmesine ve milletvekili olmayan birinin başbakan olmasına olanak sağlıyor.

Adı sürekli olarak askeri darbelerle anılan Tayland'daki son darbe 1932 yılından bu yana yaşanan 12'nci darbe oldu. Bundan önceki darbe 2006 yılında gerçekleşmiş ve ordu Taksin Shinawatra'yı görevden uzaklaştırmıştı.