Kamışlı'da iki bombalı saldırı: En az 44 kişi öldü

Bombalı saldırı sonrası Kamışlı Telif hakkı SANA HANDOUT EPA

Suriye'nin Türkiye sınırı yakınlarında PYD denetimindeki Kamışlı kasabasını hedef alan bombalı saldırıda Suriye televizyonuna göre en az 44 kişi hayatını kaybetti.

İngiltere merkezli Suriye muhalefetine yakın İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının, ağırlıkla Kürtlerin denetimindeki Haseke eyaletinin Kamışlı kasabasında güvenliği sağlayan Asayiş güçlerinin karargâhının yakınlarında bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Daha önce de bu bölgede intihar saldırıları yapan IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Devlet televizyonunun patlamadan hemen sonra verdiği fotoğraflar yıkımın çok geniş bir alanı etkilediğini ve yıkıntılardan dumanların çıktığını gösteriyor.

Telif hakkı SANA

BBC'nin ulaştığı görgü tanıkları halen enkaz altında çok sayıda insan bulunduğun, ölü sayısının çok daha yüksek olmasından korktuklarını söylüyorlar.

Şu anda bilinen yaralı sayısı ise yüzü geçiyor.

IŞİD kendi haber ajansı Amaq üzerinden, bir intihar bombacısının Kamışlı Asayiş ve yönetim binalarının yakınlarında bir kamyona yüklenmiş patlayıcıları infilak ettirdiğini duyurdu.

İlk aşamada iki araçla yapıldığı düşünülen saldırının aslında bir tek kamyonla yapıldığı ikinci patlamanın yakındaki bir yakıt deposunun infilak etmesiyle meydana geldiği kaydediliyor.

Çok fazla sayıda yaralının kaldırıldığı hastanelerden kan arama çağrıları yapıldı.

Telif hakkı AP

Bölgede Kürt savunma gücü YPG ile Suriye ordusu kontrolünde iki ayrı hastane bulunuyor.

Ölenler arasında Asayiş güçleri üyeleri ve çok sayıda sivil olduğu anlaşılıyor.

Patlamanın şiddetinden sınırın diğer yanındaki Nusaybin'de camların kırıldığı da bildiriliyor.

Kamışlı, Kürt, Arap, Süryani ve Ermeni nüfusun yaşadığı bir şehir.