Rusya: İsyancılar Halep'te 'zehirli madde' kullandı

Suriye ordusuna teslim olduğu söylenen isyancı gruplar Telif hakkı EPA
Image caption Suriye'de devlete bağlı medya, Halep'te teslim olduğunu söylediği isyancıların fotoğraflarını yayınladı.

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'ni, Suriye'nin Halep kentinde isyancı grupların 'zehirli madde'yle saldırı düzenledikleri konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Suriye'de resmi yayın kuruluşları, isyancıların kentin hükümetin kontrolündeki kesimlerine fırlattığı bombalarda zehirli gaz bulunduğunu duyurdu.

Rus haber ajansı İnterfax, salı günü düzenlenen saldırılarda dokuz kişinin öldüğünü, 20'den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

İddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Pazartesi günü muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e düzenlenen saldırılarda da klor gazı kullanıldığı iddia edilmişti.

Saldırı öncesi yakınlarda bir Rus askeri helikopterinin düşürüldüğü bildirilmişti.

Muhalifler ablukayı kırmaya çalışıyor

İkiye bölünmüş bir kent olan Halep'te ise kentin tamamının kontrolü için muhaliflerle hükümet güçleri arasındaki savaş, bu hafta sonu isyancıların Suriye ordusunun kuşatmasını kırma girişimiyle şiddetlendi.

Suriye'nin iç savaş öncesi ticari başkenti olan Halep'te 250 bin sivilin mahsur kaldığı sanılıyor.

Kentten gelen son haberlerde, Rus hava desteğindeki hükümet güçlerinin bazı bölgelerin kontrolünü yeniden ele geçirdiğini söyleniyor.

Hükümetin kontrolüne geçen bölgeler tam olarak neresi bilinmiyor, ancak Beyrut merkezli bir televizyon kanalının bir muhabiri, ordunun Halep'te bu hafta kaybettiği üç köyden ikisini geri aldığını duyurdu.

Rusya ve Suriye güçleri, kuşatma altındaki kentten kaçmak isteyenler için yedi ayrı insani koridor açtıklarını duyurdu.

Haftasonu Suriye'de devlete bağlı yayın kuruluşları, kuşatma altındaki onlarca ailenin açılan insani koridorda otobüslerle geçici olarak barınacakları yerlere tahliye edildiğini duyurdu.

Rus devlet televizyonu da, çarşamba günü sivillerin ve savaşçıların kentten ayrıldıklarına ilişkin görüntüler yayınladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da, kentteki şiddet olaylarının ortasında kalan çocuklar konusunda çok kaygılı olduğunu duyurdu.

Telif hakkı EPA
Image caption Suriye hükümeti, sivillerin tahliyesi için insani koridorlar açtığını söylüyor.

UNICEF yetkililerinden Saad Houry, mahsur kalan nüfusun üçte birini çocukların oluşturduğunu belirterek, insani yardımların kente herhangi bir engelle karşılaşmadan girmesinin sağlanması ve çocukların korunması çağrısında bulundu.

New York merkezli insan hakları konularında faaliyet gösteren bir hekimler örgütü Physicians for Human Rights da, temmuz ayında sağlık merkezlerinin savaşın başladığı 2011 yılından bu yana en yoğun saldırılara hedef olduğunu duyurdu.

Halep'te sadece temmuz ayında hastanelere karşı altı sava saldırısı düzenlendiği bildiriliyor.

Bu saldırılar konusunda hükümet güçlerini sorumlu tutan örgütün yetkililerinden Widney Brown, 'hastanelere hasar verilmesinin Halep'in doğusunda mahsur kalan binlerce kişinin ölüm fermanının imzalanması' anlamına geleceğini söyledi.

2012'nin ortalarından bu yana Halep'in doğusu muhaliflerin, batısı da hükümetin kontrolünde.

Telif hakkı AFP

Kentin doğusu 7 Şubat'tan bu yana hükümet güçlerinin fiili kuşatması altında. Rejim güçleri, muhaliflerin elindeki tek ikmal yolunu ateş menziline alacak kadar kentin doğusuna yaklaştı.

Kuşatma nedeniyle muhaliflerin elindeki kesimde gıda sıkıntıları başladı ve gıda fiyatları katlanarak arttı. Bu durumun bölgede yaşayan 250 bin kişiyi bir insani krizle karşı karşıya bırakmasından korkuluyordu.

Halep için savaş

  • Mart 2011: Suriye genelinde hükümet karşıtı gösteriler başlasa da, Halep yoğun güvenlik tedbirlerinin de etkisiyle sakin kalmayı sürdürmüştü.
  • Temmuz 2012: Halep'te çatışmaların başlangıcı. Muhalifler hızlı bir ilerleme kaydetse de kenti ele geçirememiş ve Halep bölünmüştü.
  • 2013: Suriye ordusu muhalifleri varil bombalarıyla vurmaya başladı. Binlerce kişi hayatını bu bombardımanlarda kaybetti.
  • Eylül 2015: Rusya'nın savaşa dahil olmasıyla Suriye ordusu Halep'e doğru yeni bir harekat başlattı.
  • Şubat 2016: Ordu Halep'in kuzeybatısındaki kasabaları ele geçirip muhalifleri kuşatmaya başladı.
  • Temmuz 2016: Muhaliflerin Halep dışına çıkan son ikmal hattı da Suriye ordusunun eline geçti.