ABD'de siyah protestoculardan polise dava

Telif hakkı AP
Image caption DeRay Mckesson Baton Rouge'da 9 Temmuz günü gözaltına alınmıştı.

Black Lives Matter (Siyahların Yaşamları Değerlidir) kampanyası aktivisti DeRay Mckesson, polis ve Baton Rouge kent yetkilileri aleyhinde gözaltına alınması sırasında yaşadıkları nedeniyle dava açtı.

Hareketin önde gelen aktivistlerinden Mckesson, polisin kendisine ve yaklaşık diğer 200 gözaltına alınan göstericiye karşı "askeri bir tarzda ve agresif bir şekilde" davrandığını savunuyor.

Bir otoyolu trafiğe kapatmakla suçlanan DeRay Mckesson, eyaletin başkenti Baton Rouge'da yüzlerce kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı.

Mckesson ABD'de ilk kez 2014'te, Michael Brown adlı bir siyahın Missuori eyaletinin Ferguson kasabasında yine polis tarafından öldürülmesinin ardından halka protesto çağrısı yaptığı tweetlerle tanınmıştı.

Protesto Alton Sterling adlı siyah bir adamın Louisiana'da polis tarafından öldürülmesi üzerine düzenlenmişti.

Louisiana valisi John Bel Edwards daha önce polisin tepkisinin uygun olmadığını ifade etmişti.

Mckesson ve gözaltına alınan diğer iki kişi polisin tutuklamalar sırasında gereksiz bir şekilde agresif olduğu şeklinde şikayette bulundu.

Gözaltına alınan protestocular, polisin herhangi bir provokasyon olmadığı halde göstericilere ve gözaltına alınanlara şiddet uyguladığı şikayetinde bulunuyor.