Brezilya'da Olimpiyatlar'da siyasi gösteri izni

Telif hakkı AP
Image caption Bazı Brezilyalı seyirciler Temer'ı protesto eden eylemler yaptı.

Brezilya'da federal bir yargıç, Rio'daki Olimpiyat Oyunları sırasında barışçıl siyasi gösteriler yapılabileceğine hükmetti.

Karar, bir grup izleyicinin Geçici Cumhurbaşkanı Michel Temer'i eleştiren tişörtler giymelerinin ardından, Olimpiyat Oyunlarının düzenlendiği mekânlardan zorla çıkartılmalarının ardından alındı.

Yargıç Joao Augusto Carnerio Araujo, siyasi mesajlar verdikleri gerekçesiyle insanları Olimpiyat Oyunları mekânlarından çıkartmanın ifade özgürlüklerini ihlal ettiğini söyledi.

Konuyu mahkemeye Brezilya'da halkın çıkarlarını savunan bir kurum olan Halk Bakanlığı taşıdı.

Bakanlık, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Brezilya hükümeti ve Rio Düzenleme Komitesi'nin Olimpiyat Oyunları'nda barışçıl siyasi gösterileri yasaklayarak yetkilerini aştıklarını savundu.

'Kurallar standart'

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise kuralların standart olduğunu ve "Olimpiyat Oyunları'nda hiçbir siyasi, dini, etnik propagandaya izin verilmez" denilen madde uyarınca bu uygulamayı yaptıklarını belirtti.

Yargıç ise sadece ırkçı ve yabancı düşmanı mesajların kısıtlanabileceğine hükmetti.

Geçici Cumhurbaşkanı Temer'in karşıtları, Dilma Roussef'in azil duruşmasını beklerken görevden alınmasının ardından bu göreve gelen Temer'i protesto için Olimpiyat Oyunlarını kullanıyor.

Azil duruşmasının bu ay sonu ya da Eylül başında yapılması bekleniyor.

İlgili Konular