Büyükelçi: Türkiye ile Rusya'nın Suriye görüşmeleri düzenli hale getirilmeli

Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım Telif hakkı DISISLERI BAKANLIGI
Image caption Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin bütünlüğü konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Türkiye ile Rusya'nın Suriye konusunda görüşmeleri düzenli hale getirmesi gerektiğini söyledi ve iki ülke arasında Suriye konusunda siyasi diyalog sağlandığını söyledi.

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre Yardım ayrıca, iki ülke arasında Suriye konusunda iletişimin artırılacağını kaydetti.

TASS ayrıca Moskova Büyükelçisi'nin Ankara'nın Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde, Şam yönetiminin katılımına karşı çıkmadığını aktarmıştı ancak Büyükelçilik bu açıklamaya ilişkin çeviri hatası yapıldığını duyurdu.

Sputnik internet sitesinin haberine göre Moskova Büyükelçiliği şu açıklamayı yaptı:

"Biz Suriye'deki mevcut yönetiminin krizin çözümünde yer almasını arzu ettiğimizi söylemedik. Bu yanlış bir çeviridir. Orada söylenen, Rusya ve Türkiye'nin Suriye krizinin çözümüne birlikte yardım etmek istediğiydi."

İki ülkenin kriz durumunda bile görüşlerinin bir gecede değişmeyeceğini belirten Yardım, "Halep'teki durum ve diğer meseleler mümkün olan en kısa sürede çözülmeli" dedi ve Suriye'ye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Tüm sorunlar tartışıldı, çalışma konusunda uzlaştık. Bu sorunla ilgili iletişimimizi artırmak için anlaştık."

"Bu toplantılar düzenli hale getirilmesi ve gelecek günlerde, mümkün olan en kısa sürede başlamalı."

"Birkaç konuda farklı bakış açılarımız var ama Suriye'yi tek bir devlet olarak ve tek bir siyasi yapı olarak muhafaza etmek için birleştik."

Çavuşoğlu: IŞİD'e karşı Rusya'yla ortak operasyon

TASS ayrıca, Yardım'ın, Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde Suriye yönetiminin yer almasına Ankara'nın karşı çıkmadığını ifade etti.

Rus RIA haber ajansının da aktardığına göre Büyükelçi Yardım, "Türk hükümetinin, Suriye'deki krizin çözümü için görüşmelere, mevcut Suriye yönetiminin katılabileceği inancında" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da NTV televizyon kanalında yaptığı açıklamada IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'nin Rusya'ya ortak hareket etme çağrısında bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Ayrıntıları görüşeceğiz. Biz her zaman Rusya'ya DAEŞ'e karşı operasyonları beraber yürütme çağrısı yaptık" dedi.

İlgili haberler