Polisin siyah bir genci öldürdüğü Milwaukee'deki gösterilerde 'ateş açıldı'

Güvenlik güçleri gösterilere karşı barikat oluşturuyor. Telif hakkı AP

ABD'nin Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee'de emniyet yetkilileri, bir polisin Cumartesi 23 yaşındaki siyah bir genci vurarak öldürmesinin ardından düzenlenen gösterilerin ikinci gününde ateş açıldığını söyledi.

Polis, Pazar gecesi gösterilerde açılan ateşte bir kişinin yaralandığını, yaralının zırhlı araçla kurtarılıp hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Yaralanan kişinin protestocu mu, emniyet yetkilisi mi yoksa bölgeden geçen bir sivil mi olup olmadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Wisconsin Valisi, ayrıca şiddet olaylarının tırmanması ihtimaline karşı ABD Ulusal Muhafızlarını göreve çağırdı.

Milwaukee'de Cumartesi gecesi polis, kaçan şüpheli 23 yaşındaki siyah genç Sylville Smith'i öldürmüştü.

Milwaukee belediye başkanı, Smith'in 'Silahını bırak' ihtarına uymadığını söyledi.

Polisin Smith'i silahıyla vurarak öldürmesinin ardından protestocular kentti araçları, binaları ve bir benzin istasyonunu ateşe verdi.

Telif hakkı AP

İtfaiye görevlileri, ateş açıldığı gerekçesiyle yangına hızla müdahale edemediklerini belirtti.

Gösteriler Pazar gecesi de sürdü.

Cumartesi gecesi bir polis memuru, araçlarının camına atılan bir tuğlanın başına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Polis, Smith'in Cumartesi öğleden sonra polisin trafikte durdurmasından sonra aracıyla kaçtığını ve vurulup olay yerinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Polis, Smith'in "adli sicilinin kabarık olduğunu" kaydetti.

Yerel The Milwaukee Journal-Sentinel gazetesi, Smith hakkında daha önce ateş etmek ve bir görgü tanığını tehdit etme suçlarından dava açıldığını, davaların ise daha sonra düştüğünü yazdı.

'Baskı altında yaşamaktan yorulduk'

Milwaukee emniyet müdürü Edward Flynn, polis memurlarının neden Smith'in aracını durdurmak istediklerini söylemedi yalnızca 'şüpheli davrandığını' ifade etti.

Ateş açılma anı, vücudunda kamera taşıyan bir polis memuru tarafından kaydedildi. Görüntülerde kendisi de siyah olan polis şüpheliye ateş açarken görülüyor.

Telif hakkı AP

Wisconsin valisi Scott Walker, Pazar günü şiddet olaylarının tırmanması ihtimaline karşı Ulusal Muhafız birlikleri de göreve çağırdı.

Milwauke belediye konseyinde olayın yaşandığı bölgeyi temsil eden Khalif Rainey, yüzde 40'ı siyah olan bölge halkının 'baskı altında yaşamaktan yorulduğunu' söyledi.

Polis, 2014 yılında Milwaukee'de silahsız bir siyahı vurarak öldürmüştü. Siyah gencin ölümü kent genelinde protesto edildi ancak savcılar polis memurunun yargılanmamasına hükmetti.

ABD Adalet Bakanlığı Aralık ayında yaptığı açıklamada Milwaukee emniyet müdürlüğünün yeniden gözden geçirileceğini ve nelerin geliştirilmesi gerektiğine bakacaklarını duyurmuştu.

Milwaukee Belediye Başkanı Tom Barrett halka itidalli olmaları çağrısında bulunup Smith'in ailesinin yaşadıklarına anlayış göstermelerini istedi.

İlgili haberler