Fransa'da Danıştay'ın haşema kararına karşı çıkan belediyelere uyarı

Marsilya'da Müslüman bir kadın haşemayla denize giriyor. Telif hakkı Reuters
Image caption Fransa'nın güney şehri Marsilya'da haşemayla denize giren bir kadın.

Fransa'da Danıştay'ın haşema (burkini) yasağını askıya almasının ardından 30 belediye başkanına mahkeme kararına uymaları uyarısı yapıldı.

Danıştay, Akdeniz kıyısındaki Villeneuve-Loubet'deki haşema yasağını, 'ciddi ve açık olarak, yasa dışı bir şekilde, temel hareket etme özgürlüklerini, inanç özgürlüğünü ve bireysel özgürlüğü ihlal ettiği' gerekçesiyle Cuma günü askıya aldı..

Ancak bazı belediyeler yasağı uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Yasağı, yurttaşlık haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye taşıyan insan hakları avukatı ise her bir kenti ayrı ayrı mahkemeye vereceğini ifade etti.

Mahkeme kararına uymayacaklarını belirten kentler arasında Nice, Frejus ve Korsika'nın Sisco köyü de var.

Villeneuve-Loubet Belediye Başkanı Lionnel Luca, mahkeme kararıyla ilgili olarak "Plajlarımızda güler yüzlü, şeriat yasasının dostane bir uygulamasını mı yoksa Fransız Cumhuriyeti'nin kurallarının mı uygulanmasını istediğimize karar vermeliyiz" dedi.

Telif hakkı EPA/AP
Image caption Yasak daha çok Fransa'nın güney sahillerinde uygulanıyor.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da Facebook'tan paylaştığı mesajda yasağa destek çıktı ve haşemaların 'siyasal İslam'ın kamuya açık alanlarda tasdik edilmesi' olduğunu ifade etti.

'Ceza kesilenler paralarını geri alabilir'

Danıştay avukatlarından François Molinie, Le Monde gazetesine açıklamasında mahkemeye karşı çıkan bazı belediyelerin yasağı kısa vadede uygulamaya devam edebileceklerini ancak Danıştay kararı uyarınca haklarında yasal işlem başlatılabileceğini kaydetti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Burkini olarak da bilinen haşema yalnızca yüzü, elleri ve ayakları açıkta bırakıyor.

Yasaklarda haşemanın adı geçmiyor ancak plajda topluma ve laiklik prensibine saygı gösterilecek şekilde giyinilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yetkililer, özellikle Nice ve Paris saldırılarından sonra toplumda dini kıyafetlere yönelik tepkilerin kaygı verici olduğunu söyledi.

Kamuoyu yoklamaları, Fransız halkının çoğunluğunun yasağa destek verdiğini gösteriyor fakat Fransa ve dünya genelinde haşema yasağıyla ilgili başlayan tartışmada Müslümanların haksız bir şekilde hedef alındıkları yorumları da yapılıyor.

Tartışma, polisin bir plajda haşemalı başörtülü bir kadının kıyafetini çıkarmaya zorladığı görüntülerin ortaya çıkmasıyla alevlendi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Avukat Patrice Spinosi yasağı uygulamaya devam eden belediyeleri uyardı.

Danıştay, yasağı askıya aldı ancak yasağın yasal statüsüyle ilgili kararı daha sonraki bir tarihte alacağını kaydetti.

Villeneyve-Loubet'deki yasağı, İslamofobi'yle mücadele derneği CCIF ile beraber mahkemeye veren İnsan Hakları Birliği temsilcisi avukat Patrice Spinosi, kararın 'içtihat oluşturacağını' söyledi ve haşemaları yüzünden para cezası kesilenlerin paralarını geri isteyebileceklerini belirtti.

Danıştay kararından memnuniyet duyduğunu ifade eden CCIF Başkanı Marwan Muhammed "ama sebep olduğu zararı geri döndüremez" dedi.

İlgili haberler