Mussolini Roma'daki dikilitaşın altına gelecek kuşaklara mesaj bırakmış

İtalya'nın faşist diktatörü Benito Mussolini, 1934 Telif hakkı Getty Images
Image caption Roma'daki Mussolini dikilitaşının kaidesine saklanan parşömene yazılı ayrıntılı mesaj faşist diktatörlüğün 'başarılarını' gelecek kuşaklara anlatmak amacıyla yazılmış.

Roma'da 1932 yılında Mussolini için dikilen bir obeliskin kaidesine gizlenen mesaj, faşist rejimin gelecekte nasıl hatırlanmak istediği hakkında önemli ipuçları verdi.

Bir miktar altın parayla birlikte Roma'daki Foro İtalico spor tesislerindeki Mussolini dikilitaşının kaidesine gömülen parşömen kağıdı üzerine Latince yazılmış mesaj, faşizmin yükselişi ve Mussolini'nin "başarıları" konulu bir övgü metni niteliğinde.

Mesajın varlığını eski Yunan ve Latin edebiyatını inceleyen iki bilim insanı keşfetti.

Bettina Reitz-Joosse ve Han Lamers, 1932 yılında faşizmin gücünü simgelemek üzere dikilen ama sonraki yıllarda unutulup giden 300 tonluk dikilitaşın altında olmasına rağmen Mussolini mesajının içeriğini bulup çeviren ilk bilim insanları da oldular.

Reitz-Joosse ve Lamers dikilitaşın kaidesinde olduğu için erişilemeyen mesajın tam olduğunu düşündükleri içeriğini, Roma'daki kütüphaneler ve arşivlerdeki, duyulmamış üç kaynaktan derledi.

Telif hakkı iStock
Image caption Orijinal mesaja Roma'daki 300 tonluk Mussolini dikilitaşının altında olduğundan erişilemiyor

Groningen Üniversitesi'nden Doktor Reitz-Joosse "Metin yazıldığı dönem okunmak üzere yazılmamış" diyor ve sürdürüyor:

"Dikilitaş o zamanlar büyük şaşaayla dikilmiş fakat altına konulan mesajdan hiç bahsedilmemişti. Metin uzak bir gelecekteki kuşaklara sesleniyor."

Akademisyen, o yıllarda faşistlerin Roma İmparatorluğu dönemine ait bir dizi tarihi eser bulduklarını anlatıyor ve "İşte bu eserler için kazı yaparlarken, kendileri de, kendi dönemlerini ve yaptıklarını kendi perspektiflerinden yazarak geleceğe bırakabileceklerini düşündüler."

Mesajda neler var?

Aurelio Giuseppe Amatucci adlı bir eski Yunan ve Latin edebiyazı uzmanı tarafından kaleme alınan 1200 kelimelik mesaj üç bölümden oluşuyor.

İlk bölümde faşizmin genel tarihi ve Mussolini'nin iktidara gelişi anlatılıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında "felaketin eşiğine gelmiş" bir ülke olarak tasvir edilen İtalya'nın Mussolini tarafından kurtarıldığı, Mussolini'nin "insanüstü öngörüsü ve kararlılığı ile ülkeyi yeniden yarattığı" anlatılıyor.

Berlin'deki Humboldt Üniversitesi ve Leuven Katolik Üniversitesi'nde çalışan Doktor Lamers, "metin Mussolini'yi bir tür yeni Roma imparatoru, ama aynı zamanda bir incilin dilini kullanarak 'İtalyan halkının kurtarıcısı' olarak sunuyor" diyor.

Mesajın ikinci bölümü Faşist Gençlik Örgütü ile ilgili ve gençlik programı anlatılıyor.

Üçüncü kısım ise dikilitaşın yapımı ve dikilişi sürecini anlatıyor.

Metnin yanında bir de Mussolini'nin başına aslan postu geçirmiş olarak resmedildiği bir madalyon bulunuyor.

İki uzman, metnin Latince yazılmış olmasını ise, o dönem diktatörlüğün Latinceyi yeniden canlandırarak uluslararası faşist hareketin resmi dil haline getirme çabasına bağlıyorlar.

İlgili Konular