'Büyük Londra Yangını' anması için dev Londra maketi ateşe verildi

Büyük Londra Yangını Telif hakkı AFP/Getty Images
Image caption Büyük Londra Yangını 1666 yılında dört gün sürmüştü.

Londra'da 17. yüzyılda yaşanan ve şehrin önemli bir kısmına zarar veren yangın felaketinin yıldönümünde ahşap bir Londra maketi ateşe verildi.

Büyük Londra Yangını olarak bilinen felaket 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yaşanmış ve kentin büyük bir bölümünü yok etmişti.

350 yıl önce meydana gelen yangını anmak için hazırlanan 120 metre boyundaki maket Thames Nehri kıyısında ateşe verildi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Londra ahşap maketi 120 metre uzunluğundaydı.

Dönemin Londra'sında binalar çoğunlukla ahşaptı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Londra'da 17. yüzyılda yaşanan ve şehrin önemli bir kısmına zarar veren yangın felaketinin yıldönümünde ahşap bir Londra maketi ateşe verildi.

Yangında 13 bin ev, işyeri, bina ve St. Paul katedrali de kül olmuştu. Bugün ayakta duran St Paul katedrali bu yangın sonrasında inşa edildi.

Yangından sonra Londra'da inşaat malzemesi olarak ahşap yerine taş kullanılmaya başlandı, itfaiye teşkilatı ve sigorta endüstrisi kuruldu.

Telif hakkı PA

Londra'nın dev ahşap maketini yakma etkinliği Büyük Yangını anmak için düzenlenen festival kapsamında yapıldı.

30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılan "Londra Yanıyor" başlıklı festivalde bir dizi sanat enstallasyonu, performans, konuşma ve turlar düzenlendi.

Telif hakkı Getty Images

İngiltere'nin Kraliyet Sanat Akademisi'nin sanat yönetmeni Tim Marlow etkinliği eşsiz olarak niteledi.

Marlow "Sanat için patlatılan barakalar, havafişekler, kendini gömen, kendini vuran, kendini arabaya çivileyen sanatçılar gördüm. Ama insanlarla olağanüstü ve heyecan verici biçimde işbirliği yapan ve Londra'nın 350 yıl önceki siluetini anmak için bir model yaparak onu ateşe veren birini görmedim. Bu gösteriden de fazlası" dedi.

Telif hakkı AP

İlgili Konular